Rétvári Bence kiemelte: a magyar családok szeretnének több gyermeket vállalni, a kormány pedig minden segítséget megad ehhez. Nincs még egy olyan kormány Európában, amelyik annyit fordít a családtámogatásra, mint Magyarország - jelentette ki, hozzátéve: csak erős családokból lehet erős Magyarország.
Hangsúlyozta, ha a gyermekvállalási kedv a 2011-es szinten stagnált volna, akkor ma 136 ezerrel lennénk kevesebben, ennyivel kevesebb gyermek született volna meg az elmúlt bő egy évtizedben.
Elmondta azt is, hogy a meddőségi problémákat sok esetben helytelen életmód, lelki nehézség vagy stressz okozza, a pároknak ezért érdemes megfontolniuk a természetes fogamzássegítési módszereket, melyek megfelelő szaksegítség mellett mesterséges beavatkozások nélkül is elősegíthetik a gyermekáldást.
A család az ember életében semmivel nem pótolható. Ezért fontos segíteni mindenkinek, aki családot szeretne - mondta az államtitkár, aki felsorolta a kormány családtámogatási rendszerének legfontosabb elemeit. Mint mondta, a babaváró támogatás, az adókedvezmények, a kedvezményes hitelkonstrukciók, az otthonteremtési program, a diákhitel elengedése, a bölcsődeépítési program, a gyes időtartamának meghosszabbítása, valamint a gyed és munkabér együttes folyósítása mind azt szolgálja, hogy a vágyott gyermekek megszülethessenek.
A gyermekvállalás sokszínű támogatása a kormány egyik "specialitása" - szögezte le Rétvári Bence.
Kitért arra is, hogy olyan esetekben, amikor biológiai úton semmiképpen "nem jön össze" a várt gyermekáldás,
a kormány az örökbefogadás minél gyorsabb lehetőségét igyekszik felkínálni a pároknak.
Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke közölte: az egyház nem ért egyet a mesterséges beavatkozásokkal, a természetes családtervezést ugyanakkor ajánlja.
Elmondása szerint Magyarországon is egyre inkább sikerül meghonosítani azt a programrendszert, amelynek révén nemcsak orvosi módszerekkel, mesterséges megtermékenyítés útján, hanem természetes módon juthatnak gyermekhez a párok.
"Hisszük, hogy ha látni fogják a rászoruló párok, hogy más út is van, mint a lombikbébi program, akkor talán ezt fogják választani" - húzta alá, megjegyezve, hogy az utóbbi időkben fiatalok sokasága keresi a természetes lehetőségeket, vallási indíttatástól függetlenül is.
Gloviczki Zoltán, az AVKF rektora a természetes gyermekáldást segítő együttműködés részleteiről elmondta: mentálhigiénés, lelki segítséget nyújtanak a gyermekre vágyó pároknak a mesterséges megtermékenyítés alternatívájaként. Hozzátette: a főiskolán speciális képzési anyagot dolgoztak ki és szakirányú továbbképzést indítottak meddőséggel küzdő párok támogatására, továbbá párterápiás központot nyitottak a fővárosban, ahol egyéni tanácsadást kínálnak.
A rektor fontosnak nevezte, hogy
a meddőségre soha ne a nő problémájaként, hanem mindig a pár kialakult helyzeteként tekintsenek.
Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója arról beszélt, hogy míg a főiskola főként a mentális segítségben jár élen, a szeretetszolgálat elsősorban az egészségtudatosságra, az "orvosi vonalra" helyezi a hangsúlyt. Úgy fogalmazott, a meddőség tünet, amelynek kiváltó okain az életmódváltás segíthet.
"A reproduktív orvoslásnak nagyon nagy hagyománya van, és most - talán a mi közreműködésünkkel - egyre többen tudnak róla. Nem csak laikusok, szakemberek is" - magyarázta a főigazgató, megjegyezve: a szeretetszolgálat 70 orvossal lépett kapcsolatba és már 100 "cikluskövetés oktató" tud az általuk kínált új lehetőségről.