Infostart.hu
eur:
355.81
usd:
313.29
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
The classroom environment Prepared for students, Clean, neat, stimulating craving, Prepare to develop youth the future of the country.
Nyitókép: jittawit.21/Getty Images

PSZ: okosan és kreatívan, de lesz sztrájk

A Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntésében kimondta, hogy a pedagógussztrájk idején is biztosítani kell a gyermekfelügyeletet és az oktatást, közben az Emmi arra kéri a tanárokat, a háborúra való tekintettel fontolják meg a munkabeszüntetést. A részletekről Szabó Zsuzsát, a Pedagógusok Szakszervezetének elnökét kérdeztük.

Szabó Zsuzsa szavai szerint: pontosan azt várták a bíróságtól, hogy az helyben fogja hagyni azt a kormányrendeletet, „ami a sztrájktörvényen felül még pluszban gúzsba köti a pedagógusokat a munkabeszüntetés lehetőségével kapcsolatban, de ennek megfelelően fognak eljárni – okosan és kreatívan”. Utóbbi lényege, hogy március 16-tól 18-ig a tanítási órák közül egyet sem tartanak meg, az elmaradt 50 százalékot viszont a következő három napban – március 21-től 23-ig – igen a többi órával egyetemben, de ezek is sztrájknapok lesznek. A PSZ elnöke azt is megerősítette, hogy a sztrájk első három napján biztosított lesz azok számára a gyerekfelügyelet, akiknek a szülei nem tudják megoldani az otthonmaradást, így támogatva a pedagógusok ügyét.

Azzal kapcsolatban, hogy a szaktárca az orosz–ukrán háborúra hivatkozva kérte a munkabeszüntetés elhalasztásának megfontolását, Szabó Zsuzsa emlékeztetett: a szakszervezetek október közepe óta tárgyalnak sztrájkbizottságban a kormánnyal, és mint kiemelte,

az oktatás bajainak semmi köze nincs az ukrán háborúhoz, vagy a menekültekhez, ezért nem fogják elhalasztani a sztrájkot.

Megismételte, azért sztrájkolnak, hogy a gyerekeknek legyen jövője, valamint hogy legyen elég pedagógus az oktatási rendszerben, máskülönben a kormány sem tudja – a tanárok hiányában – ellátni az alapvető feladatát.

Az Emmi szerda esti közleménye arra is kitért, hogy a kormány elkötelezett a pedagógusok bérének folytatása mellett. A szakszervezeti vezető szerint viszont 2014 óta tizenhét havi bérüket vették el a pedagógusoknak, miközben

„tele a padlás az ígéretekkel”, ők aláírt szerződéseket akarnak már látni.

Kiemelte: a szakszervezetek nem a célja, hogy sztrájkot szervezzenek, hanem hogy azok a követeléseik teljesüljenek, amikért gyakorlatilag 2018 óta tárgyalóasztalnál ülnek és 2021 októberétől pedig sztrájkbizottságként küzdenek. „Bőven lett volna idő az elmúlt öt hónapban ezekről a kérdésekről megállapodni, de a kormány nem tette, emiatt csúsztunk össze ezzel a sajnálatos háborús helyzettel” – fogalmazott.

Szabó Zsuzsa végül arra is kitért, fogalmuk sincs, hogy mikor folytatódhatnak az egyeztetésnek, mert bármennyire is szerették volna mielőbb folytatni, azt a választ kapták, hogy majd levélben tájékoztatják őket a következő időpontról. A PSZ elnöke előre nem tudta megmondani, hogy hány pedagógus részvétel várható a jövő héten esedékes munkabeszüntetésen, de emlékeztetett, hogy a január 31-én megtartott figyelmeztető sztrájkhoz 26 782 oktatásban dolgozó csatlakozott, ami „hihetetlen”, miután ilyen magas számban ágazati szakszervezet még nem sztrájkolt Magyarországon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×