Infostart.hu
eur:
353.86
usd:
310.7
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál
Nyitókép: Vitézy Dávid/Facebook

Újraálmodják Budapest egyik legelavultabb vasútállomását – koncepciótervek

A Rákospalota–Újpest állomást ma szűk, nem akadálymentes peronok, hiányzó perontetők, lelakott környezet jellemzi. Itt az ideje ezen változtatni – olvasható Vitézy Dávid közösségi oldalán.

A Budapest Fejlesztési Központ (BFK) a kormány megbízásából elkezdte a 71-es vasútvonal Rákospalota–Újpest–Veresegyház–Vác vasútvonal teljes felújításának tervezését, ennek a beruházásnak része Rákospalota–Újpest állomás teljes megújítása és korszerűsítése is – jelezte Facebook-posztjában Vitézy Dávid a BFK vezérigazgatója.

A bejegyzés tanulsága szerint az elmúlt hónapokban véglegesítették már a jövőben i vágányképet, miszerint két középperon fogadja majd a váci és veresegyházi vonatokat a jövőben. Ezt követően a BFK felkért három építészirodát, hogy tegyenek koncepcionális javaslatokat (lásd alább) az új Rákospalota–Újpestre.

Az RJZS koncepcióterve – a vasúti mellett kisebb városközponti, kereskedelmi funkciókat képzeltek itt el, nagyívű kapcsolatrendszerrel a két kerület között.
Vitézy Dávid/Facebook
Az RJZS koncepcióterve – a vasúti mellett kisebb városközponti, kereskedelmi funkciókat képzeltek itt el, nagyívű kapcsolatrendszerrel a két kerület között. Vitézy Dávid/Facebook

A terveket csütörtökön egyeztették a IV. és a XV. kerület főépítészeivel és a főváros szakmai stábjával, hogy a véleményeiket beépítve szülessen döntés a továbbtervezés irányairól. Tehát a végleges építészeti tervek még változni fognak, a látványtervek még koncepcionális szintűek – jegyzi meg a BFK vezérigazgatója.

A Sporaarchitects koncepcióterve – karakteres építészeti megoldásokkal, a mai vasútmenti rozsdaövezetekben városközponti típusú fejlődés lehetőségét is felvillantva.
Vitézy Dávid/Facebook
A Sporaarchitects koncepcióterve – karakteres építészeti megoldásokkal, a mai vasútmenti rozsdaövezetekben városközponti típusú fejlődés lehetőségét is felvillantva. Vitézy Dávid/Facebook

Ami viszont biztos, Rákospalota–Újpesten:

  • A mai szűk peronok helyét tágas, akadálymentes, fedett, korszerű középperonok veszik át.
  • A peronok megközelítése teljesen akadálymentes lesz.
  • A történeti állomásépület megmarad és megújul.
  • A peronok déli irányba tolódnak el, északi kijáratuk lesz a mai állomásépület környékén, déli végük közelebb kerülnek az Árpád úti felüljáróhoz, ahol úgy gyalogos és kerékpáros aluljáró kötné össze Újpestet Rákospalotával.
  • A vasút menti közterületek megújulnak.
  • Épülnek új B+R kerékpártárolók és szeretnének P+R parkolót is, bár ebben még nincs egyetértés az önkormányzatokkal.
  • Az M3-as metró északi meghosszabbításának BKK által készített terveivel illesztik az elképzeléseket.

Vitézy Dávid hozzáteszi, hogy a Budapesti Agglomerációs Vasúti Stratégiában rögzített cél az, hogy Rákospalota–Újpestről óránként 8-10 vonat induljon a Nyugatiba a 70-es és 71-es vonalak fejlesztése nyomán.

A Paragram koncepcióterve – új déli aluljáróval, mely az M3-as metró jövőben tervezett állomásához is csatlakozhat, illetve új kerékpáros-gyalogos átjáró is létesülhet.
Vitézy Dávid/Facebook
A Paragram koncepcióterve – új déli aluljáróval, mely az M3-as metró jövőben tervezett állomásához is csatlakozhat, illetve új kerékpáros-gyalogos átjáró is létesülhet. Vitézy Dávid/Facebook

Milyen konkrét eredmények várhatók a veresegyházi vonalon?

  • Sűrűbb, a városi közlekedés járatsűrűséget idéző, negyedórás járatkövetés a vonal belső szakaszán, ehhez szükséges kétvágányúsítás szakaszosan.
  • Ahol a pálya geometriai adottságai megengedik, 100–120 km/óra sebesség.
  • Felújított, akadálymentesített megállók, állomások.
  • A jelenleginél több P+R autóparkoló, B+R kerékpártároló.
  • Rákospalota–Újpest állomás korszerűsítése.
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Tisza-kormány: újabb sorcsere a minisztériumokban, Sulyok Tamás aláírta az uniós pénzekkel kapcsolatos törvényt

Tisza-kormány: újabb sorcsere a minisztériumokban, Sulyok Tamás aláírta az uniós pénzekkel kapcsolatos törvényt

Továbbra is sebes tempót diktál a Tisza-kormány, amely a héten két jelentős kormányülést is összehívott. Szerdán a hajnali órákba nyúló egész napos egyeztetés után csütörtökön a hőhelyzettel kapcsolatos felkészülésről és a Budai Vár felújítása körüli helyzetről tartott sajtótájékoztatót Magyar Péter miniszterelnök és a beruházási ügyekért felelős Vitézy Dávid. A nap azonban egyéb fejleményeket is tartogatott. Újabb részletek derültek ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal bezárásáról, felmerült az egyre indokolatlanabbá váló árrésstop megszüntetése, és a határon túli támogatásokat is átvilágítják. Ezek mellett azonban a legmeghatározóbb hír az volt, hogy máris gyanúsítottként merült fel Orbán Viktor neve az ukrán „aranykonvoj”-ügyben. Pénteken újabb fontos egyeztetések zajlanak, hiszen a Pénzügyminisztérium meghívására Budapestre látogatott az Eurogroup vezetője, akivel Magyar Péter mellett a tárca vezetője, Kármán András is az euró bevezetéséről egyeztetett. Az előzetes bejelentések szerint még ugyanezen a napon háromnapos kihelyezett kormányülés kezdődik, amelyre Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter egyenesen Luxemburgból érkezhet haza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×