eur:
416
usd:
399.48
bux:
0
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Ungár Péter, az LMP képviselője felszólal napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. május 17-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

A szociális dolgozók bérének emelését ígéri az LMP

Ungár Péter szerint kormányváltás esetén valódi figyelmet és megbecsülést kap az ágazat.

Az LMP azt ígéri, hogy kormányváltás esetén a Márki-Zay Péter által vezetett kabinet fokozatosan emelni fogja a szociális szektorban dolgozók bérét.

Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján közölte: a szociális szektorban olyan bértáblát fognak kialakítani, amiben mind a végzettség, mind az eltöltött munka számít, és amiben a dolgozók bére nem szakad le az egészségügyben dolgozókétól.

Hozzátette: az egészségügyi dolgozók és a szociális szektorban dolgozók közötti megkülönböztetés azért is életszerűtlen, mert ezek az ellátórendszerek a bértábla kialakulása óta átalakultak, nagyon sok ápolási, gondozási feladatot végeznek mind a krónikus osztályokon, mind például egy megyei idősotthonban. Ungár Péter szerint a bértábla rossz működését mutatja az is, hogy éjszakai műszakért járó pótlékként az egészségügyben a napi bér 40 százalékát, a szociális szférában viszont csak a 15 százalékát kapják a dolgozók.

Hangsúlyozta azt is: bár a koronavírus-járványban a szociális szektorra is rengeteg feladat hárult, a szociális dolgozók nem kapták meg azt az egyszeri 500 ezer forintos bérkiegészítést, amit az egészségügyi dolgozók igen.

Ungár Péter kiemelte, más ágazatokhoz - így például a kiskereskedelemhez - képest 2010 óta drámaian szakadt le a szociális szektor bérhelyzete. Míg 2010-ben a mediánbér 70 százalékát keresték a szociális szektorban átlagosan, ez 2020-ra 40 százalékra csökkent - tette hozzá.

Úgy értékelt, önmagában jó, de "semmire se elég" a kormány által bejelentett 20 százalékos bérelemelés a szociális dolgozóknak: ez valójában egy 8-10 százalékos növekedés jelent, hiszen a többi része a garantált bérminimum, illetve a minimálbér emelkedéséből jön.

Arra is felhívta a figyelmet: bár az államtitkár többször is arra hivatkozott, hogy 376 ezer forint bruttó a szociális szektor átlagbére, valójában ezt az átlagosnak nevezett bért egy főiskolai végzettséggel rendelkező szociális gondozó 20 év után, míg egy középfokú végzettségű szociális munkás 50 év után éri el.

Az átlagbér helyett Ungár Péter szerint érdemesebb a medián- vagy középbért nézni, ami ennél sokkal kevesebb.

Kijelentette: a szociális szektorra az Orbán-kormány nem fordított valódi figyelmet és anyagi megbecsülést, kormányváltás esetén viszont ezt meg fogja kapni az ágazat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×