eur:
402.79
usd:
373.43
bux:
89135.66
2025. április 1. kedd Hugó
Nyitókép: maltai.hu

Második esély: népszerűnek bizonyult az újfajta képzés a diákok körében

Első ciklusa végéhez közeledik a Máltai Szeretetszolgálat műhelyiskola projektje. A kísérleti program a hagyományos oktatási rendszerből kieső tanulók számára biztosít szakmai részképzési lehetőséget.

A Máltai Szeretetszolgálat 2020 őszén indította műhelyiskoláját. A klasszikusan „második esély” típusú képzés azon 16 év fölötti diákok számára szól, akik kimaradtak, lemorzsolódtak bármely okból a hagyományos középiskolai oktatásból. A műhelyiskolák lényege, hogy a fiatalok kifejezetten munkaerő-piaci körülmények között, szolgáltató üzemekben, szakképző iskolai tanműhelyekben a gyakorlatot sajátítsák el, valamilyen szakmát szerezve – magyarázta az InfoRádióban Thaisz Miklós. Mindezt azért, hogy ne forduljon elő az, hogy bármely fiatal úgy hagyja el az iskolarendszert, hogy semmiféle, legalább rész-szakképzettsége ne legyen.

A műhelyiskolákat 2020. szeptember 1-jétől vezette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium, pontosabban a szakképzési törvény. Ennek keretében a szeretetszolgálat, a tárca támogatásával, pedig az elsők között indított két helyszínen, Gyöngyösön és a Kunhegyesi járásban, Tiszaburán képzéseket. Thaisz Miklós megjegyezte, az első tapasztalatok azt mutatják, hogy a projekt valóban hiánypótló, a diákok számára pedig rendkívül népszerű.

Tiszaburán egy varrodában és egy asztalos üzemben dolgoznak és tanulnak egyszerre a diákok, és fél év alatt szerezhetnek lakástextil készítő-, illetve famegmunkáló részszakmát. Míg Gyöngyösön vendéglátóipari szakmában szakács- és pincérsegédeket képeznek. Az alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte: nincsen tankönyv, nincs Nemzeti alaptanterv, hanem célirányosan foglalkoznak a gyerekekkel, felkészítve őket a vizsgákon való megfelelésre.

A Thaisz Miklóssal készült teljes beszélgetés jövő kedd, este 8 óra után, az InfoRádió Katedra című oktatási magaziműsorában lesz hallható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kijött elefántcsonttornyából az Európai Bizottság, az emberek pedig ráébresztették a valóságra

Kijött elefántcsonttornyából az Európai Bizottság, az emberek pedig ráébresztették a valóságra

Elsőre nehéz volt komolyan venni, hogy az Európai Bizottság véletlenszerűen kiválasztott európai állampolgárokkal akar konzultálni a 2028 utáni uniós költségvetésről. Aztán kiderült: a laikusnak tűnő résztvevők meglepően gyorsan megértették, hol ér véget Brüsszel hatásköre, és hol kezdődik a tagállamoké. A brüsszeli háromnapos eseményen elhangzó javaslatokat nemcsak meghallgatták, de dokumentálták is a Bizottság munkatársai, és ígéretük szerint ezek vissza is köszönhetnek a végső, 2028-2034-es közös költségvetésről szóló javaslatban. A résztvevők egy része nem EU-rajongóként érkezett, inkább azért, mert úgy érezte: eddig nem volt esélye beleszólni a döntéshozatalba, pedig nagyon is szeretett volna.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×