eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Szinte kizárt az önkormányzatok egységes kompenzációja

Több ellenzéki városvezetővel is egyeztetett a kormány a kieső adóbevételeik kompenzálásáról. Az InfoRádiónak nyilatkozó polgármesterek szerint a kabinet elsősorban fejlesztésekre adna pénzt.

Már zajlik az egyeztetés a 25 ezer lakosnál nagyobb települések polgármestereivel az adóelvonások kompenzációjáról. A héten több ellenzéki vezetésű önkormányzattal is tárgyalt Balla György, a feladattal megbízott miniszteri biztos.

Köztük volt Dunaújváros első embere is. Pintér Tamás az InfoRádiónak azt mondta, bár városa kasszájában 2 milliárd forinttal van kevesebb mint a járvány előtt, a kabinet már korábban egyértelművé tette, hogy működési támogatást nem adnak, csak beruházásokat segítenek.

„Most is kifejezetten azzal kezdték, hogy fejlesztési beruházásokat szeretnének támogatni, amit korábban Gulyás Gergely miniszter is jelzett – fogalmazott a településvezető. – Tehát

a tárca úgy gondolkodik, hogy fejlesztésekkel lehet a gazdaságot életben tartani.”

Pintér Tamás így egy 751 millió forintos fejlesztési csomaggal érkezett az egyeztetésre. „Balla György miniszteri megbízott elmondta: lehetséges, hogy ehhez nem teljes egészében, de fognak majd támogatási forrásokat küldeni a városunk számára” – tette hozzá a polgármester.

Érd bevételei már a járvány előtt sem fedezték a város költségeit, így az önkormányzat minden évben 1 milliárd forintot kapott a kormánytól. Az ellenzék által támogatott Csőzik László polgármesterré választása után ez a segítség megszűnt.

Az adóváltozások miatt így összesen 4 milliárd forint a város hiánya, ami a városvezető szerint még a miniszteri biztost is megdöbbentette,

így nem zárkózott el attól, hogy a kormány működési támogatást adjon. „Abban már természetesen vita volt közöttünk, hogy mennyi az annyi – fűzte hozzá a városvezető. – Négymilliárdot kértünk, és ők ugyan nem mondták meg, hogy mennyit akarnak adni, de azt jelezték, az ekkora összeget eltúlzottnak tartják.”

A hódmezővásárhelyi polgármester azonban csalódottan távozott, közölve, hogy semmilyen konkrét ígéret nem kaptak. Márki-Zay Péter szerint a város mintegy egymilliárd forinttal kevesebből gazdálkodhat. „Ha csak annyit megadnának, mint a fideszes városoknak, mi csodálatosan megoldanánk, ugyanis okosabbak vagyunk, és nem lopunk” – fogalmazott.

Szentendre polgármestere szerint pedig neki azt ajánlották, hogy a működési költségek fedezésére a város vegyen fel hitelt.

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége korábban egységes kompenzációt kért a kormánytól. Balla György a tárgyalásokért felelős miniszteri biztos szerint azonban

minden városnál egyedi döntés születik,

jelezve az InfoRádiónak, hogy a generális megoldásokat nem támogatja. Balla György szerint a kormány várhatóan három hónap múlva dönt az önkormányzatok támogatásáról.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×