Infostart.hu
eur:
353.6
usd:
309.5
bux:
0
2026. június 23. kedd Zoltán
Vásárlók egy nyíregyházi szupermarket bevásárlókocsijainál a 19 órai boltbezárás előtt 2020. november 11-én. A koronavírus-járvány második hulláma miatt elrendelt kormányzati védelmi intézkedések szerint ettől a naptól az üzletek - a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével - este 7 óráig maradhatnak nyitva, és utána a kijárási tilalom lejártával, tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

A december 24-i boltzár lehet a megoldás a veszélyes tumultus ellen

Az egyik kereskedelmi szakszervezet azt kéri, ne is nyissanak ki karácsonykor a boltok, mert az idősek idősávja és a korai zárás miatt amúgy is óriási lesz a tömeg.

Már november 27-én a munkáltatókhoz fordult a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete, hogy a korábbi évek jó példái után ne nyissanak ki az üzletek december 24-én, "hadd legyen ünnep az ünnep a kereskedőknek is". Nagyon kemény év végén vannak a kereskedelmi alkalmazottak, helyt álltak a dolgozók, és ez egy olyan alkalom, amikor megtisztelhetnék őket azzal, hogy nem nyitnak ki – mondta az InfoRádióban Karsai Zoltán elnök.

Több cég reagált is,

a barkácsáruházak például elfogadták a javaslatot, és nem nyitnak ki, míg az Auchan és a Spar 14 óra helyett már délben be fog zárni szenteste napján.

Ez azonban csak fokozza a gondokat, mivel 9 és 11 óra között csak a 65 év felettiek vásárolhatnak, így csak kora reggel, valamint 11 és 12 óra között mehet bárki az üzletekbe, ahol emiatt várhatóan még a korábbi éveknél is nagyobb lesz a zsúfoltság, ez pedig jelentősen növelheti a fertőzésveszélyt is.

"Ezért lehet, hogy emiatt már érdemes ezt az egész december 24-i nyitvatartást elfelejteni" – mondta a szakszervezeti vezető.

Müller Cecília országos tisztifőorvos is azt mondta: nem jó irány, hogy zsúfolva vannak a bevásárlóközpontok, ennek ellenére nem változtatott a kormány az üzletek ünnep előtti nyitvatartásán, tehát az ezüst-, majd az aranyvasárnapi hétvégén is érvényben lesz 8 és 10 óra között az idősek védett vásárlási idősávja.

A december 24-i teljes boltzár viszont azt jelentené, hogy három napig zárva lennének a boltok, emiatt vélhetően viszont 27-én zúdulnának a vásárlók elsősorban az élelmiszerboltokra.

Közben a vásárlási idősávok átalakítását javasolja a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke, Bubenkó Csaba az InfoRádióban úgy nyilatkozott, fel kellene függeszteni a hétvégekre – péntektől vasárnapig – az idősávot karácsonyig. Vagy akár

a nyitvatartási időt is meg lehetne hosszabbítani

annak érdekében, hogy a vásárlók száma minél inkább eloszoljon, hogy minél kevesebben legyenek a vásárlótérben egyszerre. Ha ez sem megy, akkor azt is érdemesnek tartanák megfontolni, hogy – akár négyzetméteralapon – korlátozzák a vásárlók számát, tekintve, hogy mindenki arról beszél, hogy zárt térben mennyire veszélyes a túlzott közelség.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Elképzelhető, hogy a még mindig a reális piaci ár feletti, 6 milliárdos tévéközvetítési csomag azért szükséges, hogy anyagilag ne roppantsa meg azonnal a csökkentés a hazai fociklubokat – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, ha kivételesen csak egy évre szólna a közvetítési jogok odaítélése, azzal több milliárd forintot spórolhatna az állam, a kluboknak pedig biztosítanának átmeneti időt arra, hogy alkalmazkodjanak az új helyzethez, ami átgondoltabb, takarékosabb gazdálkodást követel.

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Rácsaptak Ursula von der Leyen asztalára Európa legfontosabb cégeinek vezetői

Rácsaptak Ursula von der Leyen asztalára Európa legfontosabb cégeinek vezetői

Európa legnagyobb technológiai vállalatai – köztük az Airbus, az ASML, az Ericsson és a Nokia – állandó párbeszédcsoportot hoztak létre, hogy közvetlenül befolyásolhassák az uniós ipar- és technológiapolitikát. A European Tech Creators nevű kezdeményezés résztvevői gyorsabb deregulációt, az egységes piac befejezését és az európai bajnokvállalatok tudatosabb támogatását sürgetik Ursula von der Leyennél, az Európai Bizottság elnökénél. A vállalatvezetők szerint a széttöredezett európai piac miatt a kontinens cégei nem tudnak globálisan versenyképes méretet elérni, a mesterséges intelligencia terén pedig két éven belül már késő lehet lépni. Az ipari nyomás már érezteti hatását az uniós szabályozásban, ám a nagyvállalatok és a döntéshozók szoros kapcsolata kritikákat is kivált.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×