Infostart.hu
eur:
352.37
usd:
307.58
bux:
138998.63
2026. június 22. hétfő Paulina
Rendelt ételt szállít házhoz egy futár egy budapesti gyorsétteremből 2020. március 19-én. A koronavírus-járvány miatt Magyarországon az éttermek reggel 6 és 15 óra között tarthatnak nyitva, utána csak házhoz szállíthatnak.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Öt százalékra vitték le a kiszállított étel áfáját

Magára a kiszállításra nem, csak az ételre vonatkozik az adócsökkentés.

Öt százalékra csökken a kiszállított ételek áfája az eddigi 27 százalékról az éttermek zárva tartásának átmeneti időszakára – közölte Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója pénteken Facebook-oldalán a kormány intézkedését.

Hozzátette:

az adómérték csökkentését a kiszállításra nem lehet alkalmazni, ezért a számlát meg kell osztani, a szállítás díja 27 százalékos áfával terhelt tétel.

Guller Zoltán szavai szerint nem kérdés, hogy rendkívüli időket él mindenki, ahogy az sem: le fogjuk győzni a vírust, április-májusban meg fog kezdődni a tömeges oltás. Addig "néhány hosszú és kemény téli hónapot kell átvészelni".

Kiemelte: a kormány most újabb intézkedéseket hozott, amelyekkel az ágazat túlélését segíti. Ezek között megismételte, hogy az állam, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) megtéríti a szállodák november 8-ig beérkezett, a zárás utáni 30 napra vonatkozó foglalások értékének 80 százalékát. Ennek feltétele, hogy a munkavállalókat ne bocsássák el, és a dolgozók megkapják a fizetésüket erre az időszakra. Az éttermek működhetnek házhoz szállítással, az ott dolgozóknak az állam átvállalta a munkabér 50 százalékát és a járulékfizetését - ismertette. Mindez jelentős segítség az ágazatban tevékenykedő cégeknek és munkavállalóknak a vezérigazgató értékelése szerint.

Felidézte, minden magyarországi szálláshelynek kötelező volt regisztrálni már több mint tíz hónapja a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK). Ez a rendszer novemberre közel egymillió vendégéjszakát mutat, amelyet a szálláshelyek rögzítettek be. A szolgáltatók önbevallása alapján még az idén kifizeti az MTÜ az NTAK-ba rögzített ár 80 százalékát mindenkinek - közölte.

Guller Zoltán közlése szerint a járulékfizetési kötelezettséget felfüggesztette a kormány a szabadidős és szórakoztató tevékenységet végző szolgáltatók számára is, akiknek a dolgozóik után erre a 30 napra szintén nem kell járulékot fizetni. Hozzátette: ebbe a csoportba tartoznak mások mellett a mozik, színházak, múzeumok, állatkertek, sportlétesítmények, edzőtermek, konferenciák és bemutatók, a szórakoztatóiparban dolgozók.

Kitért arra, hogy hatályba lépett az az utazásszervezőket érintő intézkedés is, miszerint a vagyoni biztosítékot a 2019-es lezárt forgalmuknak csak az 50 százaléka után kell megfizetni. Mivel a 2019-es év erősebb volt, mint az idei lesz. Ez a kisebb utazási irodáknak óriási lehetőség az életben maradáshoz - értékelte.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: ma elindítjuk a Tisztítótűz műveletet, amely lezárja a politikai és gazdasági csoportok túszejtésének időszakát

Magyar Péter: ma elindítjuk a Tisztítótűz műveletet, amely lezárja a politikai és gazdasági csoportok túszejtésének időszakát

Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdte meg újabb kétnapos rendkívüli ülését az Országgyűlés. A kormányfő kijelentette: azért indult a választáson, hogy megszabaduljon az ország a gazdasági és a politikai maffiától – június 22-e lehet a „D-day”. Frissülő cikk, tartsanak velünk!

Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Bejöttek a várakozások és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök hétfő délelőtt benyújtotta lemondását. Mindezt azután, hogy vezető pártbeli kihívója, Andy Burnham manchesteri polgármester választást nyert, bejutott a parlamentbe és jelezte: beindíthatja a vezetőválasztási versenyt. Mit kell tudni Észak Királyáról, a miniszterelnöki cím várományosáról?
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×