eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Az 1,7 hektárnyi területen épülő fedett állat- és növénypark, a biodóm a Fővárosi Állat- és Növénykertben 2019. december 29-én.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Átveszi a Biodómot a kormány a fővárostól

Megállapodott a kormány és a főváros vezetése a Lánchíd felújítása anyagi megosztásának részleteiről, illetve számos fővárosi beruházás kormányzati kézbe vételéről - derült ki Fürjes Balázs Budapest-fejlesztési államtitkár és Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes csütörtöki közös sajtótájékoztatóján.

Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes és Fürjes Balázs, Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa csütörtöki ülése után sajtótájékoztatót tartott a Városháza Dísztermében.

Előzőleg a főváros területén zajló vagy tervezett beruházás és a közlekedés fejlesztésének ügyében körvonalazódott tárgyalási hajlandóság a főváros vezetése és a kormány között, de akár az "újraindulási adóval" kapcsolatban is várható volt, hogy világossá válnak az álláspontok, netán közelednek is.

Fürjes Balázs a budapestiek szempontjából sikeres egyeztetésről beszélt.

"A vitáktól nem kell félni, hanem le kell folytatni őket. Ha száz kérdésből egyben egyetértünk, már megérte leülni, de ennél több közös döntés is született" - fejtegette.

Ezután rátért arra, hogy megállapodtak a felek, miként adja oda a kormány a Lánchíd fejlesztésére szánt 6 milliárd forintnyi kormányzati támogatást.

"Ez a támogatás csak a Láchídra fordítható, 18 hónapnál pedig nem lehet hosszabb ideig zárva a híd. A pénzt akkor utalja át a kormány, amikor a pénz utolsó 6 milliárd forintját kell felhasználni"

- jelentette be Fürjes Balázs.

Elmondta még, a pesti alsó rakpart felújítása során a 2-szer 1 sáv mellett gyalogos és kerékpáros zóna is létesül.

Fürjes Balázs bejelentette, elkezdődött a gödöllői HÉV felújításával kapcsolatos közös gondolkodás is, távlatilag pedig célul tűzték ki, hogy a 2-es metró és a HÉV "egy üzem lesz", ennek gazdája pedig a kormány lesz a jövőben.

Továbbá

megépül kormányzati finanszírozásban a fonódó villamoshálózat Műegyetem rakparti vonala.

Létesül egy új Közlekedési Múzeum is egy rozsdaövezeti telken, szintén kormányzati beruházásban.

Két kérdésben nem jutottak egyetértésre, de ezekben fővárosi kompetencia van:

  1. a Nagykörút forgalmi rendje (a kormány azt kérte, hogy télidőben álljon vissza a két forgalmi sávos rend, és ne legyen a járdán kerékpárút)
  2. a Városliget fejlesztése (áttörés itt is történt, Baán László elmondhatta szakmai és zöld megfontolásait)

A Városligettel kapcsolatban Fürjes Balázs hozzátette, javasoltak egy munkacsoportot, amelyben a kompromisszumon dolgozott volna a főváros és a kormány szakembergárdája.

A kormány - mint Fürjes Balázs elmondta még - nem enged a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos budapesti kérésnek, a főváros továbbra is "a képlet" szerint fog befizetni az államkasszába. Nem engedi továbbá, hogy a főváros felvegyen egy 70 milliárd forintos hitelt.

A Biodómot a kormány pedig átvállalja

Budapest vezetésétől, de nem zárta ki azt, hogy további beruházásokat vállal át a kormány úgy, hogy a tervezésbe bevonják a fővárost. E javaslat azokra a fejlesztésekre - a Biodóm mellett a Gellért-hegyi siklóra, a rakpartra és a budai fonódó villamosberuházásra - vonatkozik, amelyekre a főváros 55 milliárd forintot kér a közfejlesztési tanácsban, de ez az összeg nőhet a lista bővülésével - jelezte az államtitkár.

Erről elmondta még, hogy a Biodóm átvállalásának felajánlása mellett a kormány a korábban erre szánt pénzt átcsoportosította a Hermina úti P+R parkoló beruházására, de ez nem jelenti azt, hogy a Biodóm nem kapja meg a szükséges ráfordítást.

A beruházásátvételekre a fővárosi önkormányzatnak ugyanakkor még rá kell bólintania.

Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes elmondta, 2 órán át tartott az egyeztetés, ennek felét a főváros gazdasági helyzetének éles vitája tette ki.

Kijelentette, a járvány, a válság és a kormányzati intézkedések egy

150 milliárd forintos lyukat ütöttek a főváros zsebén.

Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy nem vonja vissza a kormány a "Budapest-adót", miközben nem enged budapesti multiadót kivetni az önkormányzatnak. Azt is fájlalja, hogy nem vehet fel fejlesztési támogatást a főváros vezetése, miközben a kormány igen.

Kiss Ambrus a budapesti közberuházások egy részével kapcsolatban kijelentette, hogy nem teljesen világos a kormányzati álláspont, ezért ezekkel kapcsolatban a főváros sem tudott állást foglalni a tanács ülésén.

A Lánchíd ügyében "kihangosított" valamit: 2022-ben kell fizetnie a kormánynak, hiszen addigra juthat olyan fázisba a felújítás, hogy a pénzt át kell utalni.

"Nagy ügyekben nem haladtunk, kicsi ügyekben igen.

De amíg van tárgyalóasztal, addig tárgyalni kell" - zárta gondolatait.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 12:10
×
×
×
×