eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Trócsányi László igazságügyi miniszterjelölt a kinevezése előtti meghallgatásán, az Országgyűlés igazságügyi bizottságának ülésén az Országházban 2018. május 14-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Máthé Zoltán

Kiderült, milyen posztot szán az Európai Bizottság megválasztott elnöke Trócsányi Lászlónak

Ursula von der Leyen bemutatta a novemberben hivatalba lépő testület tervezett összetételét.

Trócsányi Lászlónak a bővítés- és szomszédságpolitikáért felelős tárcát szánja az Európai Bizottság megválasztott elnöke. Ezt a portfóliót eddig az osztrák Johannes Hahn tartotta kézben.

A volt igazságügyi miniszter, Trócsányi Lászó elődje, Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős biztos volt az előző ciklusban.

Az Európai Bizottság megválasztott elnöke a nemzetközi együttműködés - fejlesztési támogatás vagy a humanitárius segélyezés-katasztrófavédelem területét bízta volna Trócsányi Lászlóra, de Orbán Viktor a bővítési portfóliót kérte Ursula von der Leyentől, tehát

Trócsányi László éppen azt a pozíciót kaphatja meg, amelyre eredetileg a magyar kormány is gondolt a magyar biztos esetében.

Erről még júliusban Deutsch Tamás, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, Trócsányi Lászlót "felkészültsége a legfelkészültebb biztosjelöltek közé fogja emelni. Jó esély van arra, hogy a V4-térség számára fontos terület munkáját fogja majd irányítani".

  • Az olasz Paolo Gentiloni gazdasági,
  • az ír Phil Hogan kereskedelmi,
  • a francia Sylvie Goulard belső piaci biztos lesz a novemberben hivatalba lépő Európai Bizottságban

- jelentette be Ursula von der Leyen.

A keddi brüsszeli bejelentés alapján a holland Frans Timmermans, a dán Margrethe Vestager és a lett Valdis Dombrovskis is úgynevezett ügyvezető alelnök lesz a novemberben hivatalba lépő Európai Bizottságban. Az új testületben nyolc alelnök lesz, közülük a három ügyvezető-alelnök kettős funkciót lát majd el, egyrészt felelősek lesznek a meghirdetett munkaprogramban szereplő három kulcstéma valamelyikéért, másrészt biztosi feladatokat is betöltenek.

  • Timmermans koordinálja majd az európai zöld megállapodással kapcsolatos munkát, ő lesz felelős a klímapolitikáért is.
  • Vestager koordinálja majd a digitális kornak megfelelő Európa programját, és egyúttal továbbra is betölti majd a versenyjogi biztosi posztot.
  • Dombrovskis koordinálja majd az emberközpontú gazdasággal kapcsolatos tevékenységeket, és egyszersmind ő lesz a pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztos.

A bejelentett három ügyvezető-alelnök mellett öt "szimpla" alelnök lesz az új testületben.

  1. A spanyol Josep Borrell, aki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője lesz,
  2. a cseh Vera Jourová az "értékek és átláthatóság",
  3. a görög Margarítisz Szkínász az "európai életmód védelme",
  4. a szlovák Maros Sefcovic az "intézményközi kapcsolatok és tervezés", míg
  5. a horvát Dubravka Suica a "demokrácia és demográfia" nevű portfóliót kapta.

Ez azt jelenti, hogy a nyolc alelnöki pozíció közül négy a dél- és a kelet-közép-európai régiónak jutott.

A további menetrendről Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádiónak korábban azt mondta, hogy a biztosjelöltek meghallgatásáig van még pár hét, a testület végleges összetételét tükröző listáról várhatóan októberben szavaznak. A végső igent az Európai Tanács (a tagországok állam- és kormányfőiből álló testület) mondja ki a bizottságra.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×