Az óceánok, tengerek alkotta hatalmas vízfelületeknek köszönheti az emberiség a Föld oxigénellátásának felét. Minden második lélegzetünket az óceánok állítják elő. Azonban az élőviláguk az 1970-es évek óta a felére zsugorodott – hívta fel a figyelmet Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője.
"A tengereink állapota lehangoló, a biológiai sokféleség a tengeri élőhelyek esetében is drasztikusan csökken. Korallzátonyaink ötven százalékát elveszítettük, és ha a globális felmelegedést nem tudjuk megállítani, akkor 70-90 százalékát veszítjük el" - fejtette ki Antal Alexa. Hozzátette: ez a másfél fokos globális felmelegedésre igaz, ha ugyanis ez két Celsius-fok lesz, akkor a 100 százalék odaveszhet.
Ez azért is problémás, mert a tengeri élővilág 25 százaléka kötődik a korallzátonyokhoz.
Rendkívül rossz a helyzet a Földközi-tengeren
A szakember kiemelte: a Magyarországhoz legközelebbi tenger, a Földközi-tenger a mikroműanyaggal legszennyezettebb a világon. Csak Olaszország partjaira havonta sodor bálnatetemet a víz, az állatok műanyag hulladékot nyelnek, így lelik haláluk.
A Földközi-tenger a vizeink 1 százalékát teszi ki, mégis a teljes globális mikroműanyag-mennyiség 7 százaléka itt van, és ez komoly problémát jelent. Évente több mint félmillió tonna műanyag árasztja el a Földközi-tengert, vagyis a partszakasz minden kilométerén naponta több mint 5 kilogramm tengeri hulladék halmozódik fel – mondta Antal Alexa, aki hozzátette:
nyaranta a turizmus fellendülése 30-40 százalékkal növeli a hulladék mennyiségét.
Miért olyan húsbavágó a tengerek egészsége?
Az egészséges tengeri ökoszisztémák biztosítják az általunk belélegzett oxigén felét, és a kibocsátott szén-dioxidunk negyedét el is nyelik.
A WWF kommunikációs vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy tengerparti nyaralásnál különösen nagy gondot kell fordítani a fenntarthatóságra, az egyszer használatos csomagolások kerülésére.A műanyagtermékek több mint fele ugyanis a gyártástól számítva kevesebb mint egy év alatt a kukában landol.
Az is fontos, hogy semmilyen védett állat- vagy növényfajt ne vigyenek magukkal a partokról a turisták.