Az ápolók a magyar egészségügyi ellátórendszer legfontosabb szereplői, munkájukat nem lehet eléggé megbecsülni – jelentette ki Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere. Elismerése jeléül a kormány átfogó bérfejlesztési programba kezdett, amely 2022-ig 72 százalékos emelkedést fog eredményezni az egészségügyi szakdolgozók, a védőnők és a nem egészségügyi felsőfokú végzettségű dolgozók fizetésében – mondta el a tárcavezető.
„Ebben az évben történik egy 8 százalékos béremelés, a következő év januárjában 14 százalékkal, majd az év végén 20 százalékkal és 2022-ben 32-30 százalékkal emelkedik a jövedelmük”
– árulta el a tárcavezető.
Kásler Miklós elmondta továbbá: nem csak a béremelés elengedhetetlen a megbecsültséghez, hanem például a lakhatási körülmények javítása is. Ezért a kormány 8,5 milliárd forintot fog fordítani az elkövetkezendő időszakban a már meglévő nővérszállók felújítására, illetve újak építésére.
Arra a kérdésre, hogy elengedő-e a szakdolgozói létszám, és megbecsültnek érzi-e az ápolókat, a miniszter azt válaszolta: jelentős béremelések történtek a magyar egészségügyi ágazatban, de nem biztos, hogy belátható időn belül „utol tudjuk érni a nyugat-európai országok bérszintjét”.
Kásler Miklós hozzátette: a múlt héten tették közzé az üres álláshelyek számáról szóló dokumentumot, amelyből az a kedvező tendencia látszik, hogy 20-30 százalékkal több orvos dolgozik most, mint tíz éve, és hasonló a helyzet az ápolók esetében is. A tárcavezető szerint az ápolói létszám elegendő a magyar betegek ellátásához, a szakembergárda megtartásához szükséges lépések „az utolsó pillanatban, de határozottan megtörténtek”.