eur:
412.08
usd:
394.17
bux:
79942.94
2024. november 25. hétfő Katalin
Napernyők egy panelház erkélyein a kánikulában az újpalotai lakótelepen 2015. július 22-én.
Nyitókép: Balogh Zoltán

Mióta mérik, nem volt ilyen meleg év Magyarországon

A tavalyi időjárási anomáliák összegzésére Lakatos Mónika éghajlatkutató, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa vállalkozott az InfoRádiónak.

2018-ban az egyes hónapok hőmérsékleti anomáliáit tekintve csupa "legekről" tud beszámolni Lakatos Mónika éghajlatkutató, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.

"A tavalyi a valaha volt legmelegebb április volt, a május a harmadik, az augusztus pedig a negyedik legforróbb."

Ha az évszakos rangsorokat nézzük, a harmadik legmelegebb tavaszunk, a hetedik legmelegebb nyarunk és a második legmelegebb őszünk volt 2018-ban.

"Pedig érdekesen indult a tavasz, az első tavaszi napunkon mínusz 24,6 Celsius-fokot mértünk Sátorhelyen, a tavasz utolsó napján pedig 32,9 fokot Sajópüspökin"

- számolt be róla a szakember.

Három komoly hőségperiódus volt múlt nyáron, 14 nap felelt meg a másodfokú hőségriasztás kritériumának.

Ugyanakkor 2018-ban a legmagasabb hőmérséklet mégsem érte el a 40 fokot, sőt meg sem közelítette azt, 36,6 fok volt egy-egy júliusi és augusztusi napon is.

A legnagyobb csapadék júniusban esett egy napon (170 milliméter), és heves esőzések voltak több településen is: volt, ahol a havi csapadékmennyiség többszöröse hullott le.

Az év végi összefoglalások idején mindig nagy izgalommal figyelik a szakemberek az évzáró hőmérsékleteket, ezek alapján derül ki ugyanis, hogy hányadik legmelegebb év volt az adott esztendő a mérések kezdete óta.

"2018 a legmelegebb év lett Magyarországon. Ebben a nem túl nemes versenyben az első tíz között mindössze kettő olyan van, ami nem az ezredforduló utáni"

- árulta el Lakatos Mónika. Globálisan 2018 a negyedik legmelegebb év lesz az előzetes számítások szerint.

Az Országos Meteorológiai Szolgálatnak 1901 óta vannak hőmérsékleti adatai.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×