eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Napernyők egy panelház erkélyein a kánikulában az újpalotai lakótelepen 2015. július 22-én.
Nyitókép: Balogh Zoltán

Mióta mérik, nem volt ilyen meleg év Magyarországon

A tavalyi időjárási anomáliák összegzésére Lakatos Mónika éghajlatkutató, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa vállalkozott az InfoRádiónak.

2018-ban az egyes hónapok hőmérsékleti anomáliáit tekintve csupa "legekről" tud beszámolni Lakatos Mónika éghajlatkutató, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.

"A tavalyi a valaha volt legmelegebb április volt, a május a harmadik, az augusztus pedig a negyedik legforróbb."

Ha az évszakos rangsorokat nézzük, a harmadik legmelegebb tavaszunk, a hetedik legmelegebb nyarunk és a második legmelegebb őszünk volt 2018-ban.

"Pedig érdekesen indult a tavasz, az első tavaszi napunkon mínusz 24,6 Celsius-fokot mértünk Sátorhelyen, a tavasz utolsó napján pedig 32,9 fokot Sajópüspökin"

- számolt be róla a szakember.

Három komoly hőségperiódus volt múlt nyáron, 14 nap felelt meg a másodfokú hőségriasztás kritériumának.

Ugyanakkor 2018-ban a legmagasabb hőmérséklet mégsem érte el a 40 fokot, sőt meg sem közelítette azt, 36,6 fok volt egy-egy júliusi és augusztusi napon is.

A legnagyobb csapadék júniusban esett egy napon (170 milliméter), és heves esőzések voltak több településen is: volt, ahol a havi csapadékmennyiség többszöröse hullott le.

Az év végi összefoglalások idején mindig nagy izgalommal figyelik a szakemberek az évzáró hőmérsékleteket, ezek alapján derül ki ugyanis, hogy hányadik legmelegebb év volt az adott esztendő a mérések kezdete óta.

"2018 a legmelegebb év lett Magyarországon. Ebben a nem túl nemes versenyben az első tíz között mindössze kettő olyan van, ami nem az ezredforduló utáni"

- árulta el Lakatos Mónika. Globálisan 2018 a negyedik legmelegebb év lesz az előzetes számítások szerint.

Az Országos Meteorológiai Szolgálatnak 1901 óta vannak hőmérsékleti adatai.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×