Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: Pixabay

Tovább nőtt a kórházi fertőzések száma

Nőtt a kórházi fertőzések száma - állítja a Társaság a Szabadságjogokért projektvezetője az ÁNTSZ honlapjára felkerült adatsorra hivatkozva. Asbóth Márton hozzátette, ezek az országos adatok, a kórházakra bontott adatokért perben állnak a kormányzattal.

Két nyilvántartás létezik a kórházi fertőzésekről, az egyik egy összesített adatsor, a másik kórházanként rögzíti a fertőzésekben megbetegedők és elhunytak számát. Előbbit minden évben közzé kell tenni, utóbbiért viszont perben áll a kormányzattal a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ)

Jogszabály írja elő, hogy évente egy összefoglaló jelentést kell közzétenni a kórházi fertőzésekről.

Ennek sok éven keresztül szeptember 1-je volt a határideje, de az utóbbi években csak késve kerültek ki az adatok. Idén a TASZ fedezte fel, hogy felkerültek a számok az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat honlapjára (eddig az Országos Epidemiológiai Központ oldalára töltötték az adatokat) - mondta az InfoRádiónak Asbóth Márton, a Társaság a Szabadságjogokért projektvezetője.

A TASZ szerint ezekben a jelentésekben nem a közvélemény számára érthető módon szerepel az információ. Mint a szervezet munkatársa mondta, elfogadják, hogy a szakma számára ez használható, de

azt szeretnék, ha a közvélemény számára is kiderülne, mennyien betegedtek meg vagy hunytak el kórházi fertőzés miatt.

"Azokból a részleges adatokból, amik a jelentésből kiolvashatók, az látszik, hogy a mutatók romlanak. A különböző fertőzéstípusokra, valamint az egyes régiókra vonatkozó adatok is rosszabbak, mint a korábbi években. Ez egy folyamatos romlás az évek során, de nincs az adatokban olyan drasztikus romlás, ami a jelentés eltitkolását érthetővé, indokolhatóvá tenné" - mondta Asbóth Márton

A TASZ projektvezetője arról is beszámolt, hogy a kórházankénti bontást bemutató adatok nyilvánosságra hozataláért zajló per a Kúria előtt van, a testület döntésére várnak.

"Az alperes kérése alapján tárgyalást fognak tartani. Amint kitűzi a Kúria ennek időpontját, tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot" - tette hozzá Asbóth Márton.

A kórházi fertőzések ügyében felkerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, amint a tárca reagál, cikkünket frissítjük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×