Új uniós szabályozás lép életbe 2019-től, amely a gyógyszerhamisítást hivatott megakadályozni, ám a változások nagy terhet rónak a hazai gyártókra is. A gyógyszerdobozokra kötelezően felkerülő biztonsági elemek is a hatékonyabb fellépést szolgálják. Illés Zsuzsanna azonban hozzátette, a magyarországi ellátásban a hamisítás minimális probléma, ráadásul miközben jelenleg a patikai forgalmat próbálják további biztosítékokkal ellátni,
inkább az interneten lehet hozzájutni hamis készítményekhez, ezt a gondot viszont nem oldja meg az új rendszer.
Az új szabályok szerint biztonsági elemekkel kell ellátni a dobozokat, az egyik egy egyedi azonosító, a másik pedig egy manipulálás elleni eszköz, egy dézsmazár, amelyet ha felnyitnak, már nem lehet kiadni a gyógyszert, mert a doboz sértetlensége már nem garantált - magyarázta a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének igazgatója.
Az egyedi azonosítókat fel kell majd tölteni egy bonyolult, kétszintű informatikai rendszerbe: minden uniós tagországnak létre kell hoznia egy nemzeti gyógyszer-azonosítási rendszert, amelynek el kell érnie az összes patikát és kereskedőt, és és európai szinten is össze kell minden hálózatot csatolni.
"A biztonsági elemek elhelyezéséhez a gyártóknál is szükség van további beruházásokra, és az informatikai nyilvántartó rendszer kiépítését is nekik kell finanszírozniuk. A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége felmérte a hazai beruházási igényeket, és
húszmilliárd forintba kerül csak a gyártás átalakítása"
- mondta Illés Zsuzsanna, de jelezte, jelenleg nincs arra lehetőség, hogy a beruházás a költségét az árakban érvényesítsék a gyógyszergyártók.