Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga

Itt a pártcunami, nincs akadály a kamupártok előtt

Rengeteg a párt Magyarországon, és a számuk napról napra nő: az Országos Bírósági Hivatal (OBH) keddi adatai szerint 222 bejegyzett párt van, és 177 áll bejegyzés alatt - írta a Magyar Nemzet pénteken.

Egy héttel korábban még 219 bejegyzett és 171 bejegyzésre váró pártnál tartott a számláló - teszik hozzá.

A lap megjegyzi, hogy már a 2014-es választásnál is rengeteg új politikai formáció nevével ismerkedtek meg a választópolgárok, pedig akkor még csak 147 párt próbált volna bejutni a parlamentbe. Ráadásul az ügyészség 2015 májusában 38-at töröltetett is a hivatalos nyilvántartásból, mert már két egymást követő parlamenti választáson nem indultak.

Tóth Zoltán választási szakértő szerint semmi nem változott a 2014-es választási szabályokhoz képest, nincs akadálya, hogy újra "kamupártok" induljanak. Pártlistát változatlanul azok a pártok állíthatnak, amelyek - legalább kilenc megyében és Budapesten - minimum 27 egyéni választókerületi jelöltet állítanak. Ez mindössze 13 500 aláírást jelent.

Ráadásul Pálffy Ilona szerint az NVI-nek nincs lehetősége ellenőrizni az ajánlóíveken szereplő aláírásokat. Mindössze a választópolgár kérelmére egyedileg ellenőrzik, szerepel-e a neve az ellenőrzött aláírások között. Így szinte csábít a rendszer a visszaélésekre.

A fő probléma szerinte is az, hogy állami támogatást kapnak a pártok a listaállítás után. Nagyon bőkezű a támogatás, 2014-ben a 18 országos listát állító pártnak összesen 5,8 milliárd forintot osztottak ki kampányra. Ebből 3,4 milliárd forintot pedig olyan pártok kaptak, amelyek listájára végül szinte senki sem szavazott.

Az egyéni jelöltek egymillió forintot kaptak kincstári kártyán, nekik kétszázalékos eredmény alatt vissza kell fizetni a pénzt, de

a pártoknál ilyen szabályok nincsenek: ha senki nem szavaz rájuk, de benyújtják a számlákat, akkor nem kell visszafizetni az állami támogatást.

A Magyar Nemzet emlékeztet arra, hogy korábban rengeteg feljelentés született a kamupártok ügyében, és bár sok nyomozást rendeltek el, történtek vádemelések is, de letartóztatás nem, sőt nem is zárult le az összes ügy.

Pintér Sándor belügyminiszter legutóbb augusztusban számolt be az eljárások állásáról: 187 nyomozást rendeltek el, ebből kettő volt még folyamatban, és mindössze tíz esetben történt vádemelés, de egyetlen kamupárt vezetőjén sem kattant a bilincs azóta sem.

Címlapról ajánljuk
Csodakeksz a Semmelweis Egyetemtől – a mentesség nem minden

Csodakeksz a Semmelweis Egyetemtől – a mentesség nem minden

A fejlesztésről Hajas Lívia, a Semmelweis Egyetem Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje, a snack egyik kidolgozója beszélt az InfoRádióban. A kutató elárulta, miért innovatív az ő gluténmentes kekszük más hasonló termékekhez képest.

Tusványos – Hankó Balázs: mi, magyarok tudunk valamit

A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Politikai földrengés rázta meg Lengyelországot, nagy lépésre kényszerült Donald Tusk

Politikai földrengés rázta meg Lengyelországot, nagy lépésre kényszerült Donald Tusk

Átalakította kormányát Donald Tusk lengyel miniszterelnök, miután a mögötte álló erők által támogatott államfőjelölt alulmaradt az elnökválasztás június 1-jei második fordulójában az ellenzék jelöltjével szemben. A vereség jelentős csapás volt Tuskra, aki most a kormányzat megreformálásától reméli, hogy végre tudja hajtani programját a következő parlamenti választásokig hátralévő alig több mint két évben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×