Hétvégén egy dömösi madárbarát gólyája, Zokni pusztult el áramütés miatt, egy még 2010-ben készült becslés szerint azonban évente akár 168 ezer, de rosszabb esetben akár félmillió madár válhat elektromos vezeték okozta áramütés áldozatává – mondta a Magyar Madártani Egyesület szóvivője. Orbán Zoltán hozzátette: egyesületük már 40 éve küzd azért, hogy megtörténjen a vezetékek átalakítása.
„Két olyan vezetéktípus van, ami alapvetően problémát jelent a madarak és a természetvédelem szempontjából.
A legsúlyosabb gondot a középfeszültségű hálózat jelenti,
ez az, általában betonoszlopon futó fém kereszttartós vezetékhálózat, amelyek 55 ezer kilométer hosszan keresztül-kasul behálózzák Magyarországot. A hazai fehérgólyák 95 százaléka pedig a kisfeszültségű, lakott területeken húzódó áramhálózaton fészkel.”
Orbán Zoltán egy másik, szintén 2010-ben készült költségbecslésből is idéz: eszerint
akár 550 milliárd forintot is felemésztene, ha az ország teljes légvezeték-rendszerét földkábelre cserélnék,
ennél azonban jóval kevesebbe – külterületen 27-28 milliárd forintba – belterületen pedig hét és fél milliárd forintba kerülne - ha úgynevezett madárbarát oszlopfejeket és madárelterelőket helyeznének ki. Most egyelőre egy madárfaj védelme az, ami előremozdíthatja ezt az ügyet – tette hozzá a szóvivő.
„A legjobb az lenne, ha földbe kerülnének. A túzok élőhelyeken, uniós támogatással, hosszú évek óta ezt csináljuk. Ez azt jelenti, hogy a madarak nem ütköznek a vezetékeknek, mert azok a föld alatt vannak. A túzok ilyen szempontból egy esernyőfaj, az összes többi áramütést szenvedő madárfaj is megmenekül, ha föld alá kerülnek a vezetékek.”
Orbán Zoltán elmondta, a vezetékek madárbaráttá tétele világszerte probléma, és Európában sincs olyan ország, amely ebben élen járna.