eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Áder János aláírta a felsőoktatási törvénymódosítást

Aláírta a külföldi egyetemek magyarországi működését szigorító felsőoktatási törvénymódosítást a köztársasági elnök. Tárca nélküli minisztert nevez ki a napokban a paksi atomerőmű-beruházás felügyeletére a miniszterelnök. Svédországban egy perc csenddel emlékeztek a pénteki stockholmi, terrortámadás 4 halálos áldozatára. A nap legfontosabb hírei április 10-én.

Aláírta a külföldi egyetemek magyarországi működését szigorító felsőoktatási törvénymódosítást a köztársasági elnök. Áder János szerint a jogszabályban szereplő feltételek nem sértenek alkotmányos szabályt, nemzetközi szerződésbe, európai uniós irányelvbe sem ütköznek. Korábban több intézmény, szervezet, ellenzéki párt és a vasárnap a parlament előtt tüntetők is arra kérték Áder Jánost, hogy ne írja alá a törvénymódosítást.

Elutasították az államfő döntését a parlamenti frakcióval rendelkező ellenzéki pártok. Az ATV műsorában Molnár Gyula, az MSZP elnöke azt mondta: az utcán kell nyomást gyakorolni a kormányra, a jobbikos Szávay István úgy vélte: a módosítás továbbra is veszélyezteti a határon túli magyar egyetemek működését, míg az LMP beadvánnyal fordul az Alkotmánybírósághoz, melyhez várja az összes ellenzéki párt támogatását.

Tárca nélküli minisztert nevez ki a paksi atomerőmű-beruházás felügyeletére és irányítására a következő napokban a miniszterelnök. Orbán Viktor ezt az LMP-s Szél Bernadett kérdésére válaszolta a parlamentben arra a felvetésre, hogy miért nem írnak ki népszavazást Paks ügyében.

Csak munkaalapú társadalommal, megfelelő gazdasági feltételekkel tartja megvalósíthatónak a nemzet jólétét Cseresnyés Péter a munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár az uniós bérkülönbségek csökkentéséről szóló parlamenti vitában, amelyet a Jobbik kezdeményezett. A párt szerint a béruniós kezdeményezésnek az a célja, hogy a kelet-közép-európai és a nyugati országok közötti bérszakadék megszűnjön. A többi ellenzéki párt is a jelentős bérkülönbségekre hívta fel a figyelmet.

Bekérette a budapesti román nagykövetség első beosztott diplomatáját a gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár. Magyar Levente az Aranyos folyó múlt heti szennyezésével összefüggésben kezdeményezte a tárgyalást. Egy bányavállalat szászavinci zagytározójából április 3-án folyt szürkeiszap a romániai Aranyos folyóba egy 1988-ban lezárt vezetéken keresztül.

Összesen 6,5 milliárd forinttal támogatja idén és jövőre a kötöttpályás járműgyártást a kormány. A kabinet egyetért azzal, hogy a MÁV-Start IC+ személykocsikat szerezzen be, az idén legfeljebb 3,2 milliárd forint, a következő 3 évben pedig összesen mintegy 42 milliárd forint értékben.

Arra kéri az uniós tagországokat az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, hogy átmenetileg ne küldjenek vissza menekülteket Magyarországra. A testület szerint meg kell várni, amíg a budapesti kormány összhangba hozza a menekültek és bevándorlók kötelező őrizetbe vételéről rendelkező törvénymódosítását az uniós jogszabályokkal és a nemzetközi joggal.

Rendkívüli közgyűlést hívott össze április 24-re Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. Az eseményen a sportszövetségek alapszabály-módosító javaslatait fogadhatják majd el. Az már korábban eldőlt, hogy a szervezet tisztújító közgyűlését május 2-án tartják.

Svédországban egy perc csenddel emlékeztek a pénteki stockholmi terrortámadás 4 halálos áldozatára. Múlt pénteken mintegy fél kilométeren át száguldott egy lopott teherautóval egy férfi Stockholm belvárosának egyik sétálóutcáján. Négy ember halt meg, tizenöten megsebesültek. A rendőrség két embert vett őrizetbe az ügyben.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Vasárnap tartják az osztrák parlamenti választásokat, amelyen története során először a dobogó első helyén végezhet a sokak által szélsőjobboldalinak nevezett Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A közvélemény-kutatásokban szorosan mögötte áll a jelenleg is a kormány fő erejét adó konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP), amely koalícióra lépni ugyan hajlandó lenne a tőle jobbra álló párttal, de csak akkor, ha nem annak első embere, Herbert Kickl lesz a kancellár. Könnyen lehet azonban, hogy az FPÖ-ellenes protestszavazatok az ÖVP-t repítik az első helyre: ebben az esetben legnagyobb valószínűséggel a két párt koalícióban kormányozhat majd, néppárti vezetéssel. Jelen pillanatban e két párt koalíciója tűnik a legvalószínűbbnek, ami az jelenti, hogy az Oroszországgal jó viszonyt ápoló FPÖ kormányra kerülése révén oroszbarátabb irányba tolódik el Ausztria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 29. 05:30
×
×
×
×