eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

Paksról is vitáztak a parlamentben

Az Országgyűlés ülésén is szóba került, hogy az LMP népszavazást tartana a paksi bővítésről. A szocialisták támogatják az elképzelést, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára szerint arról lehet referendumot tartani, amit a jogszabályok engednek és elegendő a támogatottsága.

Múlt héten jelentette be az LMP, hogy népszavazást kezdeményez a paksi bővítésről. Schmuck Erzsébet, az ellenzéki párt képviselője erre az Országgyűlés ülésén, napirend előtti felszólalásában is kitért.

„Egyszerűen felháborító, hogy a magyar energiastratégiáról nem dönthetnek a magyar emberek, hogy helyettük és a fejük felett egy nemzetközi szerződés és Oroszország döntsön. Meggyőződésünk, hogy a magyar embereknek van joguk eldönteni, hogy atomenergiával vagy anélkül akarnak hosszú távon élni” - fejtette ki.

Tóth Bertalan, a szocialisták frakcióvezetője maga is támogatta az LMP kezdeményezését.

„A magyar emberek jövőjével kapcsolatos valós probléma az a 3 ezer milliárd forintos orosz hitel, amely 21 évre adósítja el az országot és szolgáltatja ki az orosz érdekeknek. Az MSZP fenntartja azt a korábbi években megfogalmazott álláspontját, hogy az atomenergia felhasználásáról széleskörű társadalmi vita után népszavazással kell dönteni” - emelte ki.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára azt mondta: népszavazást arról lehet tartani, amit a jogszabályok engednek, és aminek kellő társadalmi támogatottsága van.

„Ha a jogszabályok megengedik és van kellő társadalmi támogatottság, akkor lesz népszavazás a kérdésben, ha nem engedik a jogszabályok vagy éppen nincsen hozzá társadalmi támogatottság, akkor pedig nem” - közölte.

Az Alapjogokért Központ igazgatójának egy korábbi nyilatkozata alapján a Nemzeti Választási Bizottság várhatóan már első fokon elutasíthatja az LMP kezdeményezését, a paksi beruházást ugyanis már államközi egyezmények szabályozzák, amelyek nemzetközi szerződésnek minősülnek, az alaptörvény szerint pedig nem tartható referendum nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről.

Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×