Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Januártól megint drágulhat az áram!

A Magyar Energia Hivatal honlapján megjelent a 2010-es árampiaci rendszerhasználati díjakra (RHD) vonatkozó javaslat. Az átviteli-rendszerhasználati díj körülbelül másfélszeresére növekedne, míg az elosztói díjak tekintetében a legtöbb esetben csökkenés következhet be. Amennyiben az előterjesztést a Közlekedési-, Hírközlési és Energiaügyi miniszter változatlan formában hirdeti ki, akkor egy átlagos lakossági fogyasztónak 2010-től havi 160 Ft-tal kell majd többet fizetnie a hálózatok használatáért, illetve a rendszerszintű szolgáltatásokért - írja a portfolio.hu.

Az rendszerhasználati díjak között szerepel az átviteli rendszerirányítói díj, a rendszerszintű szolgáltatások díja (együtt: átviteli rendszerhasználati díj), az elosztói alapdíj, valamint egyéb elosztói díjak. Ezeken keresztül történik meg az átviteli, illetve elosztói hálózatok használatának megfizetése, a hálózatokat üzemeltető társaságok költségeinek megtérítése. Ezeket a KHEM minisztere évenként, feszültségszintektől eltérően hirdeti ki rendeletben, amelyeket a szolgáltatók változtatás nélkül továbbszámláznak a fogyasztóiknak - írja a portfolio.hu.

A most tett javaslat szerint az átviteli-rendszerhasználati díj 1 Ft/kWh-ról 1,535 forintra nőne, míg az elosztói díjtételek tekintetében a legtöbb esetben csökkenés menne végbe. Az elosztói díjaknál így a nagyfeszültség mellett vételezők 33,9%-kal fizetnének kevesebbet, míg a kisfeszültséggel kapcsolódók esetében 1%-os emelkedés következnek be, bár a vezérelt fogyasztásnál ebben a csoportban is 3%-os csökkenés lenne. A szintén az elosztói díjak közé sorolható menetrend-kiegyensúlyozási díj ugyancsak átlagosan 10% körül csökkenne, míg a közvilágítás elosztási díja 3%-kal növekedne.

A Hivatal néhány ponton a hatályos rendeletet is módosítaná, így például szeretné biztosítani a vezérelt vételezéshez tartozó elosztási díjaknak a "H" egyetemes szolgáltatási tarifához való hozzárendelhetőségét. Mint ismeretes az energia hivatal egy "H-tarifa" bevezetésével szeretné támogatni a hőszivattyúk téli üzemeltetését, ezzel is csökkentve a fűtésre fordítandó hazai földgázfelhasználást.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: kevesebb magyar gyümölcs és zöldség lesz idén a boltokban, sajnos már nem vagyunk önellátók

Apáti Ferenc: kevesebb magyar gyümölcs és zöldség lesz idén a boltokban, sajnos már nem vagyunk önellátók

Magyarország egyre kevésbé képes ellátni saját magát zöldséggel és gyümölccsel – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc hozzátette: hat év alatt legalább 15 százalékkal csökkent az ágazat által használt termőterületek nagysága.

A tomboló forróság eléri Magyarországot

Indul a durva kánikula, a következő négy napot át kell vészelni.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Izrael elszabadult hajóágyú szerepe határozhatja meg az USA-Irán konfliktus sorsát?

Izrael elszabadult hajóágyú szerepe határozhatja meg az USA-Irán konfliktus sorsát?

Alig írták alá az Egyesült Államok és Irán közötti 14 pontos keretmegállapodást, máris látszik, mennyi robbanásveszélyes kérdés maradt nyitva. A Hormuzi-szoros ugyan elvileg újra megnyílik, de Teherán most tapasztalta meg igazán, mekkora zsarolási potenciál van a kezében. Donald Trump győzelemként kommunikálja az alkut, miközben az amerikai jobboldalon is sokan kapitulációról beszélnek. Mindezt tetézi, hogy Izrael fittyet hány arra a kitételre, hogy hagyjon fel a Hezbollah libanoni állásainak támadásával. A részletekről Csiki Varga Tamással, az SV/SD Consulting elemzőjével és az NKE John Lukacs Intézetének tudományos munkatársával beszélgettünk a Global Insight legutóbbi adásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×