Infostart.hu
eur:
355.74
usd:
313.01
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván

Orbán: aki a farkast mentegeti, elárulja a bárányokat

Egy diktatúra soha és semmilyen vonatkozásban nem lehet jobb egy adott emberi közösség számára, mint a szabadságra épülő demokrácia rendje - mondta Orbán Viktor volt miniszterelnök, a Fidesz elnöke a határnyitás 20. évfordulójának alkalmából, a Konrad Adenauer Alapítvány által rendezett budapesti konferencián.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Konrad Adenauer Alapítvány által a határnyitás 20. évfordulójának alkalmából rendezett konferencián elsőként örömét fejezte ki, hogy beszéde előtt már elhangzott Németh Miklós volt miniszterelnök sokat idézett mondata, amely szerint a magyarok nem kereskednek emberekkel.

A politikus úgy fogalmazott: a német-magyar kapcsolatok lényege megérteni és szívesen fogadni, de ez nem olyan természetes, mint amilyennek első hallásra tűnik, mert Európában ma nem is olyan könnyű a magyaroknak megértetni magukat Kelet- és Nyugat-Európa különböző történelmi múltja miatt.

Mint mondta: a németekkel több mint 1000 éves múltunk van, számos rossz és számos jó szövetséget kötöttünk egymással, de 1989-ben jó szövetséget kötöttünk.

A Fidesz elnöke hangsúlyozta: egy diktatúra soha és semmilyen vonatkozásban nem lehet jobb egy adott emberi közösség számára, mint a szabadságra épülő demokrácia rendje. Ha mégis így látszana, akkor az azt jelenti, hogy a demokratikus politikusok rosszul végzik munkájukat. Ma azonban vannak, akik politikájukat a szocializmus iránti nosztalgiára kívánják építeni.

A politikus úgy vélte: aki a farkast mentegeti, elárulja a bárányokat, tehát akik ezeket a viszonyokat utólag megszépítik, rosszat akarnak Németországnak és egész Európának. Kiemelte: mi magyarok pontosan látjuk a 40 év szocializmus következményeit, nem csak a gazdaságban, hanem a fejekben is.

Orbán Viktor a magyar rendszerváltás kapcsán elmondta azt is, hogy álláspontja szerint tévhit, hogy nem volt tömegmozgalom, amely a politikai változásokat akarta volna kikényszeríteni. Sokan ugyanis azt mondják, hogy az elitek kiegyezése adta az átmenetet. A Fidesz elnöke viszont arra emlékszik, hogy '88-tól volt négy nagy tömegmegmozdulás Magyarországon, ami hatott az átalakulás dinamikájára és tempójára is.

A másik tévhit - mint mondta -, hogy a világpolitika alakulása önmagában eldöntötte, hogy Kelet- és Közép-Európában demokratikus államok jöjjenek létre. Ez nem igaz, mert így akár a diktatúra is konzerválódhatott volna. Azonban a magyarok nem egyszerűen szabadságot akartak, hanem demokráciát. Ezért igenis van jelentősége a népakaratnak ebből a szempontból is.

A volt miniszterelnök szerint Magyarországon a lelki, erkölcsi értelemben vett rendszerváltozás Nagy Imre újratemetésével kezdődött. Mint egy villám fényénél, egy pillanatra világossá vált, hogy mi a múlt, a jelen és a jövő. Németország polgárai is átéltek hasonló pillanatokat 20 évvel ezelőtt, amely átformálta és megtisztította őket. A politikus meggyőződése, hogy egy újfajta rend nem valósulhat meg, ha nem ragadjuk meg ezeket a katartikus pillanatokat.

Beszéde végén Orbán Viktor úgy fogalmazott: bízik benne, hogy németek és magyarok a következő 20 évben is sok jó szövetséget fognak kötni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

Az idén februárban likvidált ajatollah volt a gátja azoknak a törekvéseknek, hogy Iránban az atomfegyverek irányába tegyenek lépéseket, mert azok nem illeszkedtek a vezető életfilozófiájához – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az egyetemi tanár. A Közel-Kelet-szakértő szerint ha kiderült volna, hogy Ali Hamenei ebben hazudik, azt a egész rendszer nem viselte volna el.

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Rossz hírt kapott, aki most építkezne: kilőttek a budapesti telekárak

Rossz hírt kapott, aki most építkezne: kilőttek a budapesti telekárak

Az építési telkek ára Budapesten messze az országos átlag felett emelkedett: a belső pesti kerületekben egy év alatt közel 42 százalékos drágulás történt, a négyzetméterár pedig elérte az 596 ezer forintot. A fővárosban a fejlesztések beindulása és a szűkös kínálat okozta az árrobbanást, miközben a Balaton-parti települések alig drágultak. A telekvásárlók körében a Dunakanyar a legkeresettebb térség, azon belül is Kismaros vezeti a listát, ahol a természetközeli környezet és a fővárosból kiköltözők növekvő érdeklődése hajtja a keresletet. A budapesti agglomerációban és a nyugati határszélen szintén élénk a telekpiac.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×