Infostart.hu
eur:
354.58
usd:
311.2
bux:
138875.25
2026. június 23. kedd Zoltán

Átadták az állami kitüntetéseket

Németh Miklós volt miniszterelnök és Tölgyessy Péter alkotmányjogász kapta idén a legmagasabb állami kitüntetést augusztus 20. alkalmából.

A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje (polgári tagozata) kitüntetést Németh Miklós a miniszterelnökként a rendszerváltás békés véghezvitelében, valamint az Európát kettéosztó vasfüggöny lebontásában játszott kiemelkedő szerepéért kapta.

Az indoklás szerint Tölgyessy Péter a rendszerváltozás közjogi keretei megteremtésében játszott kiemelkedő szerepéért, a Nemzeti Kerekasztal-tárgyalásokon folytatott tevékenységéért, valamint politikai-közéleti munkássága elismeréseként vehette át a kitüntetést.

A két politikus kezet rázott egymással, miután mindketten átvették az elismerést Sólyom László köztársasági elnöktől csütörtökön a Parlamentben.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (polgári tagozata) kitüntetést Fischer Ádám Kossuth-díjas karmester, a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatója kapta, aki később veszi át az elismerést. Ugyanilyen kitüntetést kapott az Európai Parlamentben (EP) végzett képviselői munkája elismeréseként Kósáné Kovács Magda volt EP-képviselő és Soltész István, az Országgyűlés főtitkára.

Több évtizedes tudományos munkásságáért, korszakalkotó jelentőségű irodalomszervező és nemzedéknevelő oktatói tevékenységéért Ilia Mihály Széchenyi-díjas irodalomtörténész is középkereszt a csillaggal kitüntetést kapott, ahogyan Rubik Ernő, akinek a világszerte nagyra becsült tárgyművészeti és feltalálói tevékenységét, illetve oktatói munkásságát ismerték el.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozata) kitüntetést vehetett át Baranyai János, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke, Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter, Bocskay T. József, az Igazolt Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke, Buda Béla pszichiáter, Csötönyi Pál Sándor, a Magyar Ökölvívó Szövetség elnöke, Farkas István közgazdász, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete Felügyeleti Tanácsának volt elnöke, Gyarmati István, a Honvédelmi Minisztérium Oktatási és Tudományos Tanácsának elnöke, Hodicska Tibor bukaresti főkonzul, Horváth Jenő, a Magyar Ügyvédi Kamara örökös tiszteletbeli elnöke, Lepsényi István, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. vezérigazgatója, Murányi Katalin, a Legfelsőbb Bíróság kollégiumvezető-helyettese, Nagy Frigyes volt földművelésügyi miniszter, Nagy Kálmán, a Debreceni Fellebbviteli Főügyészség fellebbviteli főügyésze, Nagy Márta, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese, Nagy Tamás, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke, Páczelt István, a Miskolci Egyetem Gépészmérnök és Informatikai Kar Mechanikai Tanszék egyetemi tanára, Rainer M. János, a Magyar Forradalom Története Dokumentációs és Kutatóintézete Közalapítvány főigazgatója, Simonyi András, a washingtoni külképviselet volt vezetője és Szőke László, a prágai külképviselet vezetője.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (katonai tagozata) kitüntetést kapott Nagy János, a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Döntött a parlamenti sürgős tárgyalások és kivételes eljárások számának átmeneti emeléséről az Országgyűlés kedden. A képviselők döntöttek a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról is. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Egyre több jele van annak, hogy Belarusz arra készül, hogy belépjen az ukrajnai háborúba Oroszország oldalán, egy 30 oldalas dokumentumban hívja fel a figyelmet erre a fehérorosz ellenzék. Az írás összesen nyolc olyan jelet sorol fel, amelyek a belépést valószínűsítik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban ultimátumot adott Belarusznak, hogy távolítsák el területükről az orosz dróntámadásokat segítő kommunikációs eszközeiket. A Kreml most azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök hamarosan találkozik, hogy megvitassák az ultimátumot. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×