Infostart.hu
eur:
352.12
usd:
308.11
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina

Szenzációs római leletre bukkantak a Duna mellett

Pompei kivételével máshol alig lehet megfigyelni olyan pincelejáratot, amelyet a most befejeződött szőnyi ásatásokon találtak - mondta el az MTI-nek a feltárásokat vezető régész.

"Későbbi korokban az ókori építőanyagok nagy részét felhasználták. Ezért szenzációs, hogy a pince fala szinte teljes épségben megmaradt, kivehető a lépcsőzet lenyomata. A fal mindkét oldalán 3-3 fészek található, ahová a polcrendszert rögzítették" - tette hozzá Borhy László.

A régészetileg értékes lelet közelében egy fal tövében az időszámításunk szerinti 110-es évekből származó pénzérmékre bukkantak. A Traianus és Hadrianus császár képét viselő 4 érme egymás fölött helyezkedett el, mintha valaki egy erszényt vesztett volna el 1900 évvel ezelőtt.

Az ókori Brigetio a római birodalomhoz tartozó Pannonia tartomány négy légiótáborának egyike volt. A közel 6000 katona befogadására alkalmas tábor mellett létesült egy polgárváros, ennek központi részén, a szőnyi vásártéren folynak ásatások. 1992 óta az ELTE régész hallgatói itt töltik itt kötelező gyakorlatukat.

A pénzérmék mellett előkerült egy bronz tükör, több ruhakapocs, azaz fibula, egy egyiptomi embert ábrázoló szoborfej, valamint több mécses és edénytöredékek.

Az ásatás másik érdekessége az a római kori út, amelynek felső rétegét nagy méretű kőlapokkal fedték le. Ettől az úttól ötven méterre haladt egy másik, szintén burkolt utca. A következő években szeretnék még jobban megismerni az ókori polgárváros szerkezetét, és a keleti rész feltárását is tervezik.

A polgárváros feltárásával párhuzamosan folytatódik - egy tervezett áruház helyén - a hármas számú temető feltérképezése. Az utóbbi három hétben mintegy 120 sírt tártak itt fel, találtak egy épségben megmaradt csontvázat és egy szarkofágot. Valószínűleg ez a temető nem Brigetióhoz tartozott, inkább egy közeli kis falu lakosait temették ide, mert a leletek nagyon szegényesek - mondta el Borhy László.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: Sulyok Tamás július 20-a körül már bizonyosan nem lesz államfő

Magyar Péter: Sulyok Tamás július 20-a körül már bizonyosan nem lesz államfő

A társadalmi egyeztetésre bocsátott újabb Alaptörvény-módosítás, valamint a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatalra vonatkozó szabályozás kapcsán állt kamerák elé a miniszterelnök és válaszolt újságírói kérdésekre. Azt mondta az Országgyűlésben elmondott napirend előtti felszólalásában használt cosa nostra hasonlatot minden pontjában meg tudja védeni. A képviselői mandátumidő-szigorítás a következő választásra vonatkozhat. A legfőbb ügyész lemondására számít az aranykonvoj-ügy miatt. Augusztus 20-a előtt lesz új köztársasági elnöke az országnak.

Gálik Zoltán: kérdés, milyen lesz a britek és Európa kapcsolata a kormányfőváltás után

Kormányfőváltás közeleg az Egyesült Királyságban, miután Keir Starmer, a népszerűtlen brit miniszterelnök lemondott pártelnöki pozíciójáról és elindította a jelölési folyamatot utódlására. Gálik Zoltán külpolitikai szakértő elemezte a helyzetet az InfoRádió Aréna című műsorában.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×