Űrbányászat, űrháború és a Hold gyarmatosítása. Hogyan változtatja meg a földi erőviszonyokat az űrbiznisz? Milyen együttműködés zajlik az Európai Űrügynökséggel és a NASA-val a következő magyar űrhajós kiválasztásában? Milyen fizikai és kognitív tesztek és képességvizsgálatok történnek? Hol és hogyan zajlottak a tesztek? Mi volt a magyar légierő szerepe a fizikai tesztben? Milyen tudományos eremények születtek a Semmelweis Egyetemen az elvégzett mérésekből? Hány jelentkezőből választották ki a jelenlegi 4 jelöltet? Mi történik a három másik jelölttel? Kiből lesz a tartalék, és őt hogyan képzik ki?
Milyen lehetőséget biztosít ez Magyarországnak, illetve milyen piacok nyílnak meg az ország előtt? Nő-e az igény a megfelelő kompetenciákkal kiválaszott űrhajósokra, mint korábban a repülőgép pilótákra? Milyen üzleti lehetőségeket rejt a magyar űrszektor?
Milyen tudományos kutatásokat végeznek az űrhajósok a világűrben? Hogyan készülnek fel a kutatásokra? Mi lesz a magyar asztronauta űrhajós-idejének tudományos programja? Ki tehet javaslatot a HUNOR-programban végzendő magyar kutatásokra? Hogyan hasznosulnak Farkas Bertalan korábbi eredményei a Pille mérőműszerrel? Mi a szerepe az űrnek a radiológiai kutatásokban és a gyógyszertesztelésekben? Milyen élettani, orvosi kísérletek zajlanak? Mennyire kísérleti alany maga az űrhajós?
Mit ad az űrtechnológiia a földi víztisztító és légtisztító berendezések hatása? Miért éri meg ide invesztálni üzletileg is? Hányszoros az űrkísérletek eredményeinek földi megtérülése? Miért lát ebben üzletet több amerikai milliárdos? Mi az az űr-erőforrás-kutatás? Nikkel, króm, arany, platina – milyen távol van ezek kitemelése? Mi az az űrbányászat? Miért értékesebb hosszabb távon az naprendszerben nagy mennyiségben előforduló arany, mint a fa, amely a naprendszerben csak a Föld bioszférájában termelődik ki? Mikor kezdődhet el a Hold űrbányászati hasznosítása, ha úgy tetszik, gyarmatosítása?
Mennyi a magyar nemzeti űprogram költségvetése? Milyen feladatokra, kompentciákra költjük el ezt? Mennyi az űripar várható, modellezhető volumene? Hogyan növelhetők a nemzeti műholdas képességek? Hogyan változtatja meg az orosz-ukrán háború az űripar és az űrtechnológiák szerepét? Mi a közös kínai-orosz Hold-program lényege? Hány ország versenyez az űr meghódításában? Mennyiben tört előre ezen a szabályozatlan területen Kína? Milyen űrbeli pozíciókat foglalt már el Kína önállóan? Hány kínai műhold van a földközeli pályán? Mi az amit tudunk, és mi az amit nem az ott folyó kísérletekről? Melyek lesznek a Hold-felszín használatának nemzetközi szabályai? Mennyivel előzi meg a technológia a szabályozást? Mi az az Artemis-program? Mikortól lehet úgy embert küldeni a Marsra, hogy egészségesen vissza is lehet hozni?
Ferencz Orsolya PhD, az ELTE Földrajz- és Földtudományi Intézet Geofizikai és Űrtudományi Tanszék Űrkutató Csoportjának tudományos főmunkatársa, űrkutatásért felelős miniszteri biztos az Inforádió Aréna c. műsorában 2023.03.14-én. Podcast.