Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Egy olajszállító tankerhajó a tengeren, naplementével.
Nyitókép: Unsplash

Egyre veszélyesebb „pókerjátszma” folyik a Hormuzi-szoros térségében

Irán válaszcsapással fenyegetett, miután Donald Trump szerint amerikai katonák elfoglaltak egy iráni teherhajót. Korábban viszont iráni tűz alá kerültek a Hormuzi-szorosban haladó, harmadik országbeli hajók. Teherán elutasította a további béketárgyalásokat.

Az Egyesült Államok és az Irán közötti szembenállás részeként egyre veszélyesebb „pókerjátszma” folyik a Hormuzi-szoros térségében. Mindkét fél korábban meghirdette saját blokádját és a hétvégén az amerikaiak és az irániak is tűz alá vettek a fontos vízi úton haladó hajókat.

Donald Trump elnök közölte, hogy amerikai tengerészgyalogosok foglaltak el egy iráni teherhajót, amikor az megpróbált a blokádot kijátszva egy iráni kikötőbe érkezni. Egy amerikai hadihajó felszólította a legénységet, hogy „ürítse ki a gépházat”, mert meg fogják bénítani a járművet.

Washingtoni állítás szerint a személyzet nem engedelmeskedett, ami után rálőttek a járműre. Teherán válasza: „hamarosan visszavágunk”.

Előzőleg Irán szombaton felfüggesztette saját blokádját, majd vasárnap hátraarcot hirdetett, addig, amíg az Egyesült Államok nem engedi át a hajóit és az általa jóváhagyott szállítókat. Géppuskákkal felszerelt iráni motorcsónakok jelentések szerint legkevesebb négy, áthaladni próbáló hajóra lőttek rá.

Az egyik ilyen incidensről, melynek során egy indiai tanker kapitánya kétségbeesetten érvel amellett, hogy korábban engedélyezték neki az áthaladást, de most lőnek rá, felvétel is készült. Teherán szerint ezzel a módszerrel sikerült két további olajszállítót visszafordítaniuk. Mindez azt jelenti, hogy ismét blokád alatt van az útvonal.

Annak ellenére, hogy Trump elnök azt hangoztatja, hogy „megsemmisítették az iráni haditengerészetet”, a mozgékony motorcsónakok továbbra is veszélyt jelentenek a fontos szállítási útvonalon.

Jelentések szerint egy további teherjárművet „ismeretlen eredetű rakéta talált el”.

Szakértők elmondták: a ránézésre kezdetlegesnek kinéző, néhány méter hosszú motorcsónakok nem csak géppuskákkal, de rakétákkal és drónokkal is fel vannak szerelve. Emellett tengeri aknákat is tudnak telepíteni.

Közben hírszerzési jelentések azt említették, hogy Irán megőrizte drónkapacitása 40 százalékát és emellett elkezdte kiásni a törmelék által beborított földalatti bunkerekben tárolt rakétáit is. A The New York Times értékelése szerint, amikor ezt befejezi, a háború előtti arzenál 60-70 százalékához fér majd hozzá.

A háború már több, mint 50 napja tart, de az iráni vezetés makacsul nem hajlandó meghajolni, Donald Trump ama fenyegetései ellenére, hogy „visszabombázza a kőkorszakba az országot”.

Az iráni külügyminisztérium például a hétvégén úgy foglalt állást, hogy Teheránnak „nincsenek tervei a béketárgyalások következő fordulójáról”.

Az iráni külügyi szóvivő szerint Washington viselkedése arra utal, hogy nem gondolja komolyan a diplomáciát.

Mindez ellentmond Donald Trump kijelentésének, miszerint hétfőn újabb tárgyalási fordulót tartanak, ami miatt Pakisztánba küldtek egy amerikai delegációt, élén J. D. Vance alelnökkel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Néhány egyszerű előkészülettel és a megfelelő szabályok betartásával sok esetben megelőzhető, hogy egy áramszünet miatt ki kelljen dobni a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolt élelmiszereket. Helik Ferenc, a Nébih elnökhelyettese az InfoRádióban elmondta: ha előre jelzik az áramszünetet, akkor érdemes jégakkukat beszerezni, illetve palackokban vizet lefagyasztani a fagyasztóba, mert így biztosítani tudjuk az ideális hőmérsékletet.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Miközben a magyar háztartások Európa legalacsonyabb villamosenergia-árait fizetik – a budapesti 9,6 eurocentes kilowattóránkénti lakossági ár nagyjából harmada a 25,8 eurocentes uniós átlagnak –, a hazai ipari fogyasztók 2026 első félévében több mint 20 százalékkal drágábban jutottak áramhoz, mint uniós versenytársaik. A két jelenség nem független egymástól. A magyar villamosenergia-piacon az elmúlt években olyan keresztfinanszírozási és szabályozási mechanizmusok épültek ki, amelyek egyre nehezebben átláthatók, egyre kevésbé hatékonyak és összeegyeztethetők a versenyképességi, beruházási és energiapolitikai célokkal, így a változtatások elkerülhetetlenek lesznek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×