Infostart.hu
eur:
355.22
usd:
312.18
bux:
139211.23
2026. június 23. kedd Zoltán
Személygépkocsi visszafordul Magyarország felé a Somoskőújfalui és Sátorosbánya közötti határátkelőhelyen 2020. március 13-án. A koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében a szlovák kormány reggel 7 órától a közúti határátkelőin - a lengyel határszakaszt kivéve - visszaállítja a határellenőrzést. Csak azokat engedik be Szlovákiába, akik szlovák állampolgárok, és akiknek az országban tartózkodási engedélyük van. Minden külföldről érkezőnek 14 napos karanténba kell vonulnia.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Már 48 órára jöhetnek át Magyarországra a szlovák állampolgárok

Csütörtöktől újabb enyhítés jön a szomszédban: 24 helyett 48 órára lehet elhagyni Szlovákiát anélkül, hogy negatív koronavírus-tesztet kellene felmutatni, vagy a hazatérés után karanténba kellene vonulni. Igor Matovič kormányfő bejelentését követően többen tervezik, hogy már a pünkösdi hétvégét Magyarországon töltik.

A rövid távú külföldi tartózkodás meghosszabbítása Magyarországra, Ausztriára, Csehországra, Lengyelországra, valamint Horvátországra, Szlovéniára, Németországra és Svájcra vonatkozik.

„48 óra alatt már lehetőség van az üzleti tárgyalások lebonyolítására, a távolabb élő családtagok meglátogatására, baráti találkozókra” – mondta Igor Matovič kormányfő. Hozzátette, hogy a szlovák fél tárgyal az érintett országokkal az állampolgárok szabad mozgásáról, azaz hogy a külföldi fél se követeljen negatív koronavírustesztet a szlovák állampolgároktól, és hogy a felsorolt országok állampolgárai is ugyanilyen előnyöket élvezzenek.

Erről Magyarországgal meg is egyeztek, ahogy azt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden bejelentette. "Mi megengedjük a szlovákoknak, hogy 48 órát Magyarországon töltsenek karanténkötelezettség nélkül, a szlovákok ugyanezt megengedik a magyar állampolgároknak. Ugyanez van cseh-szlovák vonatozásban, és ugyanez lesz magyar-cseh vonatkozásban" - részletezte a miniszter.

A szlovák miniszterelnök arról is beszámolt, hogy az intézkedések enyhítésének részeként a mozik, a színházak, a turisztikai információs központok és egyes szolgáltatások vasárnap is nyitva lehetnek, már nem kell ezen a napon kötelező fertőtlenítést végezni.

Szerdától rugalmasabb feltételek mellett működhetnek az éttermek, melyeknek lehetőségük lesz arra, hogy

zárt körű rendezvény esetén 22 óra után is nyitva tartsanak. Az éttermeknek ugyanakkor listázniuk kell a jelenlévőket.

Ha a vendégek valamelyikéről kiderül, hogy koronavírussal fertőzött, akkor a Közegészségügyi Hivatal értesíti a zárt körű rendezvény többi résztvevőjét, hogy így elejét vegyék a vírus továbbterjedésének.

Az üzletekben is lesz némi változás. A bolt- és vendéglőtulajdonosok holnaptól maguk választhatnak, hogy melyik feltételnek tesznek eleget az Igor Matovič által elmondottak közül. „Vagy azt garantálják, hogy 15 négyzetméterenként csak egy személy lesz a helyiségben, vagy hogy két méter távolságra lesznek egymástól az emberek, az éttermekben pedig az asztalok” – jelentette ki a kormányfő.

A szakértői tanács tagjai hangsúlyozták, hogy kedvező a járványügyi helyzet, és enyhíthetők az intézkedések, a lakosságot azonban arra kérik, legyenek továbbra is óvatosak és körültekintők. „Élvezzük az enyhítéseket, de vigyázzunk, nehogy újra előidézzük a járvány terjedését” – mondta Mária Avdičová epidemiológus.

Az edzőtermek csak az óvintézkedések enyhítésének ötödik fázisában, június 3-án nyithatnak ki,

immár úgy, hogy az öltözőket és a zuhanyzókat is használhatják a vendégek, akiknek szájmaszkot sem kell majd viselniük. A Fitensszközpontok Uniója beleegyezett a nyitás időpontjába, ugyanakkor szeretné, ha az állam anyagi segítséget nyújtana a számukra. Jövő szerdán már a beltéri sportlétesítmények és az uszodák is kinyithatnak.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Varga Mihály jegybankelnök: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

Varga Mihály jegybankelnök: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

A jegybankelnök szerint a kulcs most az iráni helyzet aktuális rendeződése, az inflációs kép ma már sokkal kedvezőbb, mint tavasszal volt. Szólt az árréskorlátozás jövőjéről, szerinte már annak kivezetése sem veszélyeztetné a folyamatokat. Kamatcsökkentési „mini ciklusban” vagyunk, a 25 pontos csökkentés után nem fognak megállni őszig – mondta Varga Mihály, miután 6,00 százalékra csökkentették az alapkamatot.

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Gyengült a forint Varga Mihály szavai után

Gyengült a forint Varga Mihály szavai után

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt maradt a forint. A magyar deviza az MNB kamatdöntését követően tovább veszített értékéből, az euró jegyzése 357 közelébe, a dolláré 313 környékére gyengült. Bár a jegybank a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, a forint további nagy gyengülésbe kezdett azután, hogy Varga Mihály jegybankelnök a kamatdöntést követő tájékoztatón jelezte: a kedvező folyamatok fennmaradása esetén a Monetáris Tanács a nyár folyamán további kamatcsökkentésekre lát teret. A forintot eközben továbbra is befolyásolja az erős dollár, valamint a nemzetközi befektetői hangulatot meghatározó geopolitikai bizonytalanság.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×