Infostart.hu
eur:
400.49
usd:
344.86
bux:
99787.2
2025. július 16. szerda Valter
Tony Blair volt brit miniszterelnök a kilencedik alkalommal rendezett négynapos Web Summit évenkénti nemzetközi technológiai konferencián Lisszabonban 2019. november 6-án. A rendezvényre 163 országból több mint hetvenezer résztvevő érkezett.
Nyitókép: MTI/EPA/LUSA/Antonio Cotrim

Tony Blair: "a brit pártok fantáziavilágot kínálnak"

A levegőbe beszélnek a brit politikai pártok – ezt mondta a választási ígéretekről egy volt miniszterelnök. Tony Blair azt is kifogásolja, hogy „negatív” a kampány és a pártok azt sugallják: lehet, hogy nem tetszik, amit mi ajánlunk, de az ellenfeleink ajánlata még rosszabb.

Az 1997-től kezdve három cikluson át kormányzó Tony Blair és a politikai centrumba vezetett Munkáspártja alaposan felrázta a brit politika addigi állóvizét. Blair volt sokáig a nagy ígéret, de azt követően, hogy a hamis hírszerzési anyagok alapján megindított 2003-as iraki háborúban Bush amerikai elnök mellé állt, hitelvesztett politikusként távozott. Mégis, mások mellett Blair nevéhez is fűződik például a Nagypénteki Északír Békeegyezmény kidolgozása.

A 2016-os brexit népszavazás óta a volt kormányfő többször interjút adott és az Európai Unióban való maradást sürgette.

Most ismét azt hangoztatja, hogy a brit választók közül „sokan vakarják fejüket, gondolják meg magukat és bizonytalanok” az előrehozott választás előtt.

Boris Johnson jelenlegi miniszterelnök azért írt ki december 12-re választásokat, hogy legitimmé tegye hatalmát, és hogy a patthelyzetet megtörve olyan parlamenti többséget szerezzen, amely megszavazza az Európai Unióból való kilépésről szóló egyezményét.

Sok brit még mindig harcosan a távozást akarja, és a két táborban erősek azok a hangok, amelyek nem akarják figyelembe venni a másik véleményét. Blair ezt úgy kommentálta, hogy „sok embernek más vágya sincs, minthogy véget vessen a káosznak és felébredjen a rémálomból.”

„Ez a vágy teljesen érthető, de fennáll a veszély, hogy hatalmas hibához vezet, és

őszintén, egy újabb hibát már nem engedhetünk meg magunknak”

– mondta.

Az exkormányfő szerint a kampányban mindkét nagy párt – így az egykor általa vezetett Munkáspárt is – fantáziavilágot kínál a szavazóknak. A konzervatívok azt mondják, hogy levezénylik a brexitet, de ez valójában annyit jelent: újabb tárgyalásokat kezdenek az Európai Unióval a jövőbeli viszonyról és ezek a tárgyalások még évekig húzódhatnak.

Közben a Munkáspárt a balszárny szélén elhelyezkedő Jeremy Corbyn vezetése alatt forradalmat ígér. „A forradalmakkal az a baj, hogy soha sem úgy végződnek, ahogy indulnak” – mondja Tony Blair.

Ebben a helyzetben a tét nélkül és szabadon nyilatkozó egykori kormányfő javaslata az, hogy az emberek választókörzetről választókörzetre a mérsékelt jelölteket támogassák – olyanokat, akikért ő is kampányolt a Munkáspárton belül.

„A felmérések konzervatív győzelmet jósolnak, és azt mondják: szinte semmi esélye a Labour-többségnek.

De én akkor sem adnék biankó csekket Boris Johnsonnak”

– mondja Tony Blair.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Tizennégy év börtönt kapott „az orosz Sherlock Holmes” írója

Tizennégy év börtönt kapott „az orosz Sherlock Holmes” írója

Tizennégy év börtönbüntetésre ítélték Moszkvában az egyik legismertebb kortárs orosz írót. Borisz Akunyint Ukrajna-szimpátiája – az orosz törvények szerint a terrorizmus támogatása – és az idegenügynök-törvény megsértése miatt ítélték el. Szerencséjére azonban Londonban él.

Donald Trump újabb retorziót lebegtetett be az oroszokkal szemben

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban - az amerikai elnök erről kedden beszélt újságírók előtt a Fehér Háznál, mielőtt Pennsylvania államba utazott.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×