eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Alakul a német-francia mag az EU-ban

Alakul a német-francia mag az EU-ban

Emmanuel Macron elnökké választása óta ismét erősödött az Európai Unió kemény magjaként emlegetett francia-német tengely. Ezt erősítette meg a német külügyminiszter is, miután Berlinben tanácskozott a napokban kinevezett francia hivatali kollégájával. Mint Sigmar Gabriel fogalmazott, az Európai Unió ugyan nem csupán Franciaországból és Németországból áll, azonban nélkülük az unió aligha jut előbbre.

A Párizs és Berlin közti együttműködést az új francia elnök szívügyének tekinti,

legalábbis erre utal, hogy első külföldi útja a német fővárosba vezetett, és megállapodott a kancellárral egy olyan munkacsoport létrehozásáról, amely javaslatokat dolgoz ki az Európai Unió, valamint az euróövezet továbbfejlesztéséről.

Alakul a német-francia mag az EU-ban

A tervet igencsak fontosnak tekintik a felek, mert Berlinben tegnap a német pénzügyminiszter és a francia gazdaságügyi miniszter közölte, hogy irányításuk alatt azonnal megkezdik a részletek kidolgozását. Az így készült ajánlásokról a két kormány júliusban esedékes együttes ülésén fognak dönteni.

A gazdaságügyi minisztert kísérő külügyminiszter Berlinben kijelentette, hogy kormánya hivatalba lépése egyben új fejezetet is nyit mind a francia-német kapcsolatokban, mind pedig az európai egyesülés folyamatában.

Sigmar Gabriel német külügyminiszter úgy vélte, hogy Emmanuel Macron elnökké választása mérföldkő az európai integráció előmozdítása terén.

Sigmar Gabriel hangsúlyozta, hogy

az Európai Unió nemcsak Francia- és Németországból áll, de nélkülük aligha jut előbbre.

A francia elnök és a kancellár által jóváhagyott munkacsoport létrehozásával kapcsolatban a külügyminiszter kifejtette, hogy az unió működését szabályozó Lisszaboni Szerződés módosítása nélkül is sokat lehet tenni a gazdaság- és pénzügypolitika összehangolására, amelyben kulcsszerepet játszhatna az úgynevezett euroövezeti pénzügyminiszteri intézmény létesítése.

A terv gyakorlati megvalósítása fontos téma volt a német pénzügyminiszter Wolfgang Schäuble és Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter berlini tanácskozásán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×