Infostart.hu
eur:
352.06
usd:
307.32
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina
Védőmaszkot viselő alkalmazott egy koronavírushoz hasonlító süteményt szolgál fel egy prágai cukrászdában 2020. december 3-án. Csehországban ettől a naptól kezdve újra kinyithattak a koronavírus-járvány miatt október 14. óta zárva tartó éttermek és kávézók.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Epidemiológus: elképesztő társadalmi robbanás következik

A spanyolnátha-járvány idején tapasztaltakból kiindulva a húszas évek közepe már szabados és mozgalmas lehet, de még ki kell tartanunk a távolságtartásban addig is.

Világjárványok jönnek és mennek: míg nekünk teljesen szokatlan és érthetetlen az a helyzet, amelybe 2020-ban kényszerültünk, az emberiség történelmének természetes velejárója, hogy időről időre pandémiák rázzák meg a társadalmat. A jó hír az, hogy a járványoknak mindig vége lesz egyszer, így volt ez az 1918-as spanyolnátha-pandémia idején, és így lesz ez most is majd. Ahhoz, hogy jobban lássuk, mi várhat majd ránk társadalmi szinten, érdemes lehet a múltba visszatekintenünk, hogy lássuk, elődeink mivel reagáltak arra, amikor újra felszabadulhattak a kötöttségek alól.

Nicholas Christakis társadalmi epidemiológus, a Yale professzora úgy véli, kitapintható egy mintázat abban, ahogyan az emberek egy világjárvány után folytatják életüket. Erről írt könyvet Apolló nyila: A koronavírus mély és tartós hatása az életmódunkra (eredetiben Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live) címmel. A kötet a The Guardian cikke szerint rádöbbenthet minket egy meglepő tényre, melyről a szerző így beszélt a lapnak:

"Mi vagyunk az emberiség első olyan generációja, amely pandémiás fenyegetéssel szembesülve hatásos gyógyszerekkel, valós időben tud lépni. Ez csodás."

Való igaz, hogy a járványok oltás híján is mindig lecsengtek, de a patogénnel való szembesülés következményei nagy mértékben múlnak a válaszlépéseken, a koronavírus ellen egy év alatt fejlesztett oltás pedig a tudomány diadala ebben a harcban.

A járvány utáni idők társadalmi viselkedési mintáiról Christakisnak meglehetősen konkrét elképzelése van, amelyet a spanyolnátha-járványt követő, vad húszas évekből von le.

"Világjárványok idején a vallásosság nő, az emberek tartózkodóbbak, pénzt spórolnak, tartanak a rizikótól. Ezt a járványok több száz éves történelme során folyamatosan érzékelhettük" - mondja, hozzátéve: a gazdaságra gyakorolt hatások is egyetemesek.

"Sokan a kormányok intézkedéseinek tulajdonítják a gazdaság lassulását, de ez téves. A vírus lassítja a gazdaságot. Pestis idején a régmúlt gazdasága is összeomlottak, holott akkor semmiféle iskola- vagy éttermi bezárás nem volt."

Az epidemiológus szerint

2024-re térhet igazán magához a világ a járvány után,

ami minden, a járvánnyal párhuzamosan kialakult trendet elsöpör majd. Az emberek szabadosak lesznek szexualitásukban, elfordulnak a vallástól, amelyhez a járvány ideje alatt többen közelednek, és kiterjedt szociális életet élnek majd.

A következő évben azonban még próbára teszi majd az emberiséget a távolságtartás, hiszen amíg megfelelő mennyiségben legyártott vakcina nem áll rendelkezésünkre, addig bizony a kézmosás, maszkviselés és a megfelelő távolság része marad életünknek. A szakember azt is megállapítja, hogy a rossz vezetői döntések, a sok fals információ és az általános megosztottság révén társadalmi szinten éretlenül viselkedtünk a világ a járvánnyal szemben, de ez is általános, talán természetes velejárója egy pandémiának.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Moszkva győzni akar, saját céljainak megvalósítását, és nem várja az ukrajnai rendezésről Anchorage-ban aláírt megállapodások teljesülését - jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában. Német és francia törvényhozók az eddiginél jóval határozottabb fellépést sürgetnek az orosz árnyékflotta ellen. A képviselők szigorúbb ellenőrzéseket és az olajszankciókat kijátszó tankerek feltartóztatását követelik, miközben Moszkva már olyan ellenintézkedésekkel fenyegetőzik, mint a katonai kíséret biztosítása vagy akár a hajók aláaknázása - írja az RBC Ukraine. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×