Infostart.hu
eur:
352.05
usd:
307.33
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina
Nyitókép: Pixabay

Múzeumköltöztetés, országos riasztási őrség - környezetvédelmi változások 2020-ból

A tavalyi év legfontosabb környezetvédelmi hírei, történései és katasztrófái, aggasztó jelentések a klímaváltozásról és a természeti sokszínűség csökkenéséről.

Már 2019 szeptemberében fellángoltak a tüzek az ausztrál bozótosokban, de 2020 első napjaira öltött olyan mértéket a tűzvész, hogy az már vezető hír lett világszerte. Mintegy egymilliárd állat pusztult el az ausztráliai tűzvészben. A koalák vízért kuncsorogtak az embereknél.

Január közepén derült ki, hogy 2019-ben rekordszintre emelkedett a világtengerek hőmérséklete. Szintén január közepén a német kormány országos rovarvédelmi tervet dolgozott ki, és 100 millió eurót különített el a rovarpopuláció csökkenésének visszaszorítására. A tápláléklánc alapját képező rovarfajok 40 százaléka ugyanis a kihalás szélén áll.

Márciusban elérte Európát és Magyarországot is az új típusú koronavírus-világjárvány. Még tavasszal kimutatták a Luther Márton Egyetem kutatói, hogy összefügg a levegő magas nitrogén-dioxid-szintje az új koronavírus okozta elhalálozás arányával.

A koronavírus első hullámával egy időben, tavasszal rendkívüli szárazság is sújtotta az országot. De nemcsak Magyarországon, hanem szinte egész Európában aszály tombolt. Míg Európában tavasszal, addig a Föld másik felén, az amerikai kontinensen ősszel volt rendkívüli aszály és a nyomában tűzvész.

Májusban az Európai Unió megalkotta a Biodiverzitás és a Termőföldtől az asztalig stratégiákat.

A WWF szerint Magyarország kifejezetten haszonélvezője lehet ezeknek az irányelveknek, mivel a nyugat-európai államokhoz képest még gazdagabb természeti értékekben az ország.

A Biodiverzitás stratégia szerint 2030-ig az ökogazdálkodás arányát 25 százalékra kell növelni, a káros növényvédő szerek használatát pedig felére kell csökkenteni az Európai Unióban. A magyar kormány ősszel bár elfogadta az irányelvet, de különvéleményt fogalmazott meg, miszerint a célok nem reálisak.

Május 14-én jelentette be a magyar kormány, hogy az Európai Unió elvárásainál is szigorúbb szabályokat vezetne be az egyszer használatos termékek forgalmazása ügyében. Május 20-án azonban a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes visszavonta a parlament elé beterjesztett törvényjavaslatot.

Június 3-án elfogadta a parlament a klímatörvényt, de nem volt a kormány és az ellenzék között konszenzus a kérdésben. Szintén döntött a magyar parlament, hogy 2021. január elsejétől az egész országban tilos az avarégetés. A rendelkezés betartását már nem az önkormányzatok, hanem az Országos Katasztrófavédelem fogja szankcionálni.

Június 9-én a kormány úgy döntött, hogy Debrecenbe költözik a Magyar Természettudományi Múzeum. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a mintegy 600 milliárd forintos Debrecen 2030 program ismertetésekor jelentette ezt be.

Országos riasztási őrség létrehozását javasolja az Innovációs és Technológiai Minisztérium, hogy felszámolják az illegális szemétlerakást. Ezzel párhuzamosan fejlesztenék a hulladékközpontok rendszerét is.

Július 12-én újabb mérföldkövéhez érkezett a magyar természetvédelem, a Hortobágyi Nemzeti Parkban elsőként hoztak létre övezeti rendszert, amely biztosítja a park magterületeinek háborítatlanságát. De a sikerek mellett több küzdelme is volt a magyar természetvédelemnek 2020-ban.

  • Építési telekként hirdette meg eladásra a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a budaligeti Alsó-Jegenye völgy egy részét, amely 1800 foltos szalamadrának biztosít életteret.
  • A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület állásfoglalást adott ki és petíciót is indított a tatai Öreg-tó partján megvalósítani tervezett szálloda beruházás ellen.
  • Januárban, majd augusztusban is illegális erdőírás történt Tiszaugnál, a védett, állami erdőterületen, 100 éves erdőrészletek esett áldozatul.
  • Nagy István agrárminisztert nyílt levélben kérte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, hogy vonja vissza a rendeletet, amely a vörös fogoly vadászati célú betelepítését engedélyezi Magyarországra.
  • Decemberben az elmúlt ötven év legsúlyosabb olajszennyezése történt Szigetszentmiklóson a Ráckevei Duna-ágnál, ahol több ezer litel motorolajat és fáradt olajat engedtek a vízbe.

2020-ban augusztus 22-re esett a Túlfogyasztás Világnapja. A koronavírus okozta gazdasági megtorpanás miatt három héttel későbbre tolódott a dátum 2019-hez képest.

Az év végére a Global Carbon Project is elvégezte a számításait, megállapította, hogy sosem csökkent egy év alatt annyit a globális szén-dioxid-kibocsátás, mint a 2020-as világjárvány miatt, 2,4 milliárd tonnás visszaesésről van szó.

2020-ban megdőlt a Földön a melegrekord is és rekordmennyiségű jég olvadt el Grönlandon.

Szeptemberben megszületett az új európai uniós éghajlatvédelmi terv, az Európai Bizottság céljait azonban a tagállamoknak is el kell fogadniuk.

Szeptemberben több tanulmány is napvilágot látott. A Gazdasági és Békekutató Intézet jelentésében arról írt, hogy a népességnövekedés és a csökkenő természeti erőforrások miatt 2050-re több mint egymilliárdan kényszerülhetnek otthonaik elhagyására. Ugyanakkor szeptemberben jelent meg a WWF Élő Bolygó Jelentése is, amely arról számolt be, hogy

1970 óta mintegy háromnegyedével csökkent a vadon élő állatok száma a Földön.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) december 10-én adta ki friss jelentését, a vörös listájának 2020-ban harmadik, egyben utolsó frissítését, eszerint 26 fajt sikerült megmenteni a kihalástól világszerte, miközben 31 feltehetően örökre eltűnt a természetből. Eltűnt például egy dél-kínai tengerekben élő cápafaj, három közép-amerikai békafaj és a kihalás szélére sodródott az édesvízi delfinek Amazonasban élő faja, a parti delfin is. De megmenekülni látszik az európai bölény és a tasmán ördög.

A Meteorológiai Világszervezet előzetes éghajlati értékelője szerint 2020 a valaha mért három legmelegebb év közé tartozik majd.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Moszkva győzni akar, saját céljainak megvalósítását, és nem várja az ukrajnai rendezésről Anchorage-ban aláírt megállapodások teljesülését - jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában. Német és francia törvényhozók az eddiginél jóval határozottabb fellépést sürgetnek az orosz árnyékflotta ellen. A képviselők szigorúbb ellenőrzéseket és az olajszankciókat kijátszó tankerek feltartóztatását követelik, miközben Moszkva már olyan ellenintézkedésekkel fenyegetőzik, mint a katonai kíséret biztosítása vagy akár a hajók aláaknázása - írja az RBC Ukraine. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×