eur:
402.61
usd:
372.83
bux:
89030.81
2025. április 1. kedd Hugó
„Soha nem készültem még ilyen keményen” - oxigénpalack nélkül a Mount Everestre

„Soha nem készültem még ilyen keményen” - oxigénpalack nélkül a Mount Everestre

„Vegyesek az érzéseim, az öröm és az izgalom keveredik bennem. Kicsit olyanok vagyunk most Klein Dáviddal, mint az asztronauták kilövés előtt” – mondta Suhajda Szilárd a Magyar Nemzetnek.

„Soha nem készültem még ilyen keményen, nagyon fontos volt, hogy nem egyedül kellett végigcsinálnom” – mondta a Magyar Nemzetnek Suhajda Szilárd az Everest-expedícióval kapcsolatban.

Suhajda Szilárd társával, Klein Dáviddal tegnap este kelt útra, hogy Erőss Zsolt, Jelinkó Attila és Ugyan Anita után a déli oldalról hódítsák meg a világ legmagasabb hegyét.

„Soha nem készültem még ilyen keményen” - oxigénpalack nélkül a Mount Everestre

A békéscsabai Suhajda egyszer már járt nyolcezer méter feletti csúcson (Broad Peak), Klein pedig négyszer is állt nyolcezer méternél magasabb hegyen, köztük a legveszélyesebbnek tartott Annapurnán is.

Ősszel a felkészülés időszakában Suhajda Szilárd

a Visegrádi-hegységben található Prédikálószékre futott fel naponta hatszor,

később a Nagy-Kevélyen edzett. Klein Dávid inkább teremben izzadt, persze az evezőpadot, kerékpározást, úszást, erősítést társa sem hanyagolta el.

A fizikai terhelés mellett a mentáltréningekre is odafigyeltek, a csúcstámadás óráit például sportpszichológussal vették végig.

Az alpinisták és a velük tartó neves amatőrök – többek között Szalay Balázs, Badár Sándor, Geszti Péter – Katmanduba érkeznek, majd Luklába. Innen kezdődik a gyalogmenet: 2300 méterről 5300-ra hágnak föl; a hegy déli alaptáborát április 7-én tervezik elérni. Míg Badárék a környéken trekkingeznek, a két mászóra kőkemény túrák várnak.

„Legalább három, inkább négy akklimatizációs kört szeretnénk tenni. Egyszer mindenképp fel akarunk menni a Déli-nyeregre, vagyis 8000 méter fölé is, hogy a szervezetünk hozzászokjon a ritkább levegőhöz” – magyarázza Suhajda.

Persze a legfelső, negyedik táborig (8016 m) is el kell jutni,

az út a Khumbu-jégesésen át vezet. Itt a napsütés hatására rendre autóbusz nagyságú jégdarabok szakadnak le, így hajnalban vagy éjszaka másznak keresztül rajta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×