Infostart.hu
eur:
354.41
usd:
311.85
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Emmanuel Macron francia elnök a párizsi Notre Dame-székesegyház erkélyén, az újjáépített főtemplom tornyainak avatási ünnepségén 2025. szeptember 19-én. A katedrálist 2024. december 7-én nyitották meg újra a látogatók előtt a 2019 áprilisában pusztító tűzvész miatt szükségessé vált újjáépítés után.MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin

Végre: hat év után ma új korszak kezdődött a párizsi Notre-Dame-nál

Szombattól ismét látogathatók a párizsi Notre-Dame-székesegyház tornyai, amelyeket teljesen helyreállítottak az 2019. évi tűzvész után.

A Notre-Dame tornyainak újranyitását a hétvégi Nemzeti Örökség Napjaira időzítették. Ebből az alkalomból Emmanuel Macron francia elnök pénteken maga is felment az épület tornyába, és még egyszer köszönetet mondott mindazoknak, akik lehetővé tették a helyreállítást.

A 424 lépcsőfok megtétele után 360 fokban az egyik legszebb panoráma nyílik a francia fővárosra.

A tornyoknak a 2019. április 15-i tűzvész után leállított látogatását teljesen átszervezték, hogy „inspiráló benyomást” tegyen a látogatókra – mondta Marie Levandier, a Nemzeti Műemlékek Központjának elnöke.

A mintegy 45 perces látogatás a déli toronyban a harangtorony meglátogatásával kezdődik, amelyhez masszív tölgyfa csigalépcsőt építettek. Ezután a 69 méter magasan fekvő teraszokra jut a látogató, majd megtekinti a két legnagyobb harangot, amelyeket csak jeles alkalmakkor szólaltatnak meg. Az egyik, 13 tonnás harang neve Emmanuel.

A látogatás ezután a két tornyot elválasztó ciszternák udvarán át vezet, ahonnan megcsodálható a tűzvészben elpusztult gerendázat, majd az északi tornyon át lehet lemenni.

A torony látogatásához az interneten lehet jegyet rendelni.

Míg a székesegyház ingyenesen látogatható, az ikertornyokba fizetős a belépés. Egyszerre tizenkilencen látogathatják a tornyokat. Magát a székesegyházat naponta mintegy harmincezren látogatják.

A restaurálási munkák során elsődleges volt az északi torony, mivel a lángok kezdték megtámadni a harangtornyot. „A tűzoltók hősiesen küzdöttek a megmentéséért” – emlékezett vissza Philippe Jost, a katedrális helyreállításáért felelős intézmény elnöke.

A toronyban pótolni kellett az elszenesedett gerendákat, a nyolc harangot átvizsgálásra egy észak-franciaországi öntödébe szállították. A déli tornyot, amelyet megkímélt a tűzvész, szintén restaurálni kellett a szúette gerendák miatt. A torony ólomfödémét szintén kicserélték. Fontos berendezéseket szereltek be a látogatás megkönnyítésére és a biztonság – így a tűzvédelem – növelésére.

A számvevőszék szerint a tornyokban végzett munkálatokra az építkezés második szakaszában 552 millió eurót (203,6 milliárd forint) költöttek.

Philippe Jost szerint a székesegyház 2024. december 8-i, illetve a tornyok mostani megnyitásával a munka dandárját elvégezték, mindazonáltal céljuk a székesegyház teljes felújítása. A következő munkálatok során a székesegyház keleti végén található templomfőt tervezik felújítani.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×