Infostart.hu
eur:
355.5
usd:
313.32
bux:
139206.13
2026. június 24. szerda Iván
Orbán Viktor magyar (b) és Robert Fico szlovák (j) miniszterelnök sajtótájékoztatót tart megbeszélésüket követően Pozsonyban 2025. január 21-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Fico–Orbán találkozó: bejelentették, Magyarország segíti ki Szlovákiát

A Török Áramlaton keresztüli, kitárgyalt többletkapacitás épp annyi, amennyire most Szlovákiának szüksége van, úgyhogy meg is kapja. Ukrajna pedig számíthat ellenlépésekre azért, mert leállította területén keresztül az orosz gáz továbbítását – derült ki a két miniszterelnök kedd délutáni sajtótájékoztatóján.

A január elejétől Ukrajna felől kiesett szlovákiai orosz gázimport részleges pótlása csak délről, Magyarország irányából lehetséges, ezért a keddi tárgyalások alapján arra készül Orbán Viktor, hogy több mint 900 millió, közel 1 milliárd köbméterrel megnöveli a kormány éves szinten a gázszállítást Szlovákia felé. Erről a magyar miniszterelnök beszélt kedden Pozsonyban, miután tárgyalt Robert Fico szlovák kormányfővel.

A Portfolio összefoglalója emlékeztet, Robert Fico hétfőn ugyanerről a kérdésről Törökországban Recep Tayyip Erdogan török elnökkel tárgyalt, hogy a Török Áramlaton át Bulgária és Szerbia érintésével hogyan lehetne pótolni a kiesett ukrán gáztranzitot. Erdogan elnök támogatta a szállításnövelést. Ezt követte a keddi megbeszélés a két szomszédos, V4-es kormányfő részvételével.

A magyar kormányfő bejelentésének fontos előzménye, hogy a magyar földgázhálózati rendszer-üzemeltető FGSZ a múlt héten közölte, 0,9 milliárd köbméterrel évi 3,5 milliárd köbméterre növeli meg április 1-től tartósan a nem-megszakítható gázszállítási kapacitást a balassagyarmati interkonnektor ponton.

Újságírói kérdésre válaszolva Orbán Viktor elmondta, az, hogy Ukrajna januártól leállította az orosz gáztranzitot, nemcsak Szlovákia ellátásbiztonságát sodorta veszélybe, hanem az egész régióét is.

Robert Fico a megbeszélés után – mint a Paraméter tudósításából kiderül – mindehhez azt tette hozzá, hogy az Európai Bizottság előtt is közösen akarnak ezzel a nehézséggel szemben fellépni. Leszögezte, a Török Áramlat az utolsó nagy vezeték, amelyen keresztül orosz gáz áramlik Európába. A vezeték Oroszországból indul, majd a Fekete-tengeren át, Törökországba érkezik, ahonnan Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül halad tovább.

Orbán Viktor a közös sajtótájékoztatón még arról is beszélt, hogy csodálattal tekint Robert Ficóra, illetve hogy ha nem indul újra az Ukrajnán keresztüli gázszállítás, ellenlépések jöhetnek.

Címlapról ajánljuk
Iráni alku? Teljesen ellentétesek az álláspontok az atomellenőrzésről

Iráni alku? Teljesen ellentétesek az álláspontok az atomellenőrzésről

Washington és Teherán továbbra is ellentmondóan tálalja a háborút lezáró alku részeit. Vita van például a nukleáris ellenőrzések kérdésében, amihez szerdán a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség is hozzászólt. Közben az amerikai Szenátus blokkolná az elnök lehetőségeit a háború felújítására.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×