eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (j3) beszél Joe Biden amerikai elnök (j5) mellett a NATO-Ukrajna Tanácsnak a NATO washingtoni csúcstalálkozójának keretében tartott ülése után 2024. július 11-én. Biden újabb katonai támogatást jelentett be Ukrajna számára 225 millió dollár értékben.
Nyitókép: MTI/AP/Susan Walsh

A lengyelek nem viccelnek, "állva hagyják" a többi NATO-tagországot

A NATO 32 tagországa közül már több mint húsz legalább a GDP-je két százalékát fordítja védelmi kiadásokra, Lengyelország pedig 2025-ben a bruttó hazai termék öt százalékát költi majd ilyen célokra.

A lengyel állam jövőre a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékát védelmi kiadásokra fordítja majd, miközben a NATO-tagállamok közül GDP-arányosan jelenleg is Lengyelország költi a legtöbbet (4,2 százalékot) ilyen célokra – írja a Népszava.

A Politico összesítése szerint 2024-ben Észtország a GDP-jének 3,43 százalékát, míg az Egyesült Államok a 3,38 százalékát fordította védelmi, katonai kiadásokra. Ebben a rangsorban a negyedik helyen Lettország áll 3,15 százalékkal, majd Görögország következik 3,08 százalékkal.

Magyarország 2023-ban érte el a 2 százalékot, a 2024-es évre pedig 2,1 százalék a tervezett védelmi büdzsé.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nemrég, a washingtoni látogatása után közölte: minden tagállam jelentősen növelte védelmi kiadásait 2024-ben, a 32 tagország közül már több mint húsz legalább a GDP-je két százalékát fordítja védelemre. Jelentős változást sikerült elérni, ugyanis öt éve még tíz ország sem teljesítette a célt, és még 2023-ban is csak 11 NATO-tagállam fordította a GDP-jének legalább két százalékát védelmi kiadásokra.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter múlt héten a Bloomberg televíziónak adott interjújában megerősítette, hogy a NATO szervezetén belül Lengyelország költi a legtöbb pénzt védelmi célokra, amit azzal indokolt, hogy

„már nem élünk a hidegháború utáni örök békében”.

Egy másik interjúban pedig arról beszélt a lengyel tárcavezető, hogy Varsó fontolóra veszi Kijev kérését, amely arra irányul, hogy a lengyel légvédelem lője le a lengyel terület felé tartó orosz rakétákat, amíg azok még az ukrán légtérben tartózkodnak. Radoslaw Sikorski ugyanakkor hangsúlyozta: ebben a szakaszban ez csak egy ötlet, az Ukrajnával kötött megállapodásukban csak az szerepel, hogy megvizsgálják a felvetést.

(A nyitóképen: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszél Joe Biden amerikai elnök mellett a NATO–Ukrajna Tanácsnak a NATO washingtoni csúcstalálkozójának keretében tartott ülése után 2024. július 11-én.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×