eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Ukrán Sea Baby drón BM-21 Gard rakéta sorozatvetővel felszerelt változata. Forrás: U24
Nyitókép: Forrás: U24

Ennek az ukrán fejlesztésnek nem fognak örülni az orosz hadiflottánál

Már eddig is komoly veszteségeket okoztak az ukránok az orosz fekete-tengeri haderőnek a Sea Baby drónjaikkal. A robothajók azonban most még félelmetesebb fegyverzetet kaptak.

A Sea Baby fantázianevű tengeri drónnak sokáig még a létezését is tagadták az ukránok. Az orosz fekete-tengeri flottát ért rejtélyes támadások sora után azonban már Kijevben is elismerték, hogy létezik ez a saját fejlesztésű robothajó.

A mintegy ezer kilométer hatótávolságú drónt eddig felderítésre, illetve öngyilkos csapásmérésekre használták, mivel akár 850 kilogramm robbanóanyaggal is megpakolható. Tavaly nyáron az ukránok ilyen drónnal támadták meg a Kercsi-szoros felett átívelő hidat, amely kulcsfontosságú a Krím-félszigeten állomásozó orosz haderő ellátása szempontjából.

Az ukrán mérnökök mostanra továbbfejlesztették a már eddig is sikeres drónt: a szárazföldi harcokban használt szovjet eredetű BM-21 Grad rakéta-sorozatvető csőkötegeit szerelték a robothajóra. A fegyver hatótávolsága 20-30 kilométer, és mivel a rakétáinak nincs saját irányítórendszerük, meglehetősen pontatlan. Ezért úgynevezett területtüzet lőnek vele. Tengerről indítva, a 20 kilogramm robbanóanyagot tartalmazó rakéták nagy pusztítást végezhetnek kikötői létesítmények, dokkok, raktárak között, de egymáshoz közel horgonyzó hadihajókra is komoly veszélyt jelenthetnek.

A Defense Express című angol nyelvű kijevi portálnak az ukrán digitális átállásért felelős miniszter mutatta be a Sea Baby legújabb változatát. Mihajlo Fedorov elmondta, hogy a drónt már be is vetették a Kinburn Spit turzás (ukránul Kinburszka Kosza) térségében, ahol sikeresen támadták vele az ellenséget.

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×