A Sea Baby fantázianevű tengeri drónnak sokáig még a létezését is tagadták az ukránok. Az orosz fekete-tengeri flottát ért rejtélyes támadások sora után azonban már Kijevben is elismerték, hogy létezik ez a saját fejlesztésű robothajó.
A mintegy ezer kilométer hatótávolságú drónt eddig felderítésre, illetve öngyilkos csapásmérésekre használták, mivel akár 850 kilogramm robbanóanyaggal is megpakolható. Tavaly nyáron az ukránok ilyen drónnal támadták meg a Kercsi-szoros felett átívelő hidat, amely kulcsfontosságú a Krím-félszigeten állomásozó orosz haderő ellátása szempontjából.
Az ukrán mérnökök mostanra továbbfejlesztették a már eddig is sikeres drónt: a szárazföldi harcokban használt szovjet eredetű BM-21 Grad rakéta-sorozatvető csőkötegeit szerelték a robothajóra. A fegyver hatótávolsága 20-30 kilométer, és mivel a rakétáinak nincs saját irányítórendszerük, meglehetősen pontatlan. Ezért úgynevezett területtüzet lőnek vele. Tengerről indítva, a 20 kilogramm robbanóanyagot tartalmazó rakéták nagy pusztítást végezhetnek kikötői létesítmények, dokkok, raktárak között, de egymáshoz közel horgonyzó hadihajókra is komoly veszélyt jelenthetnek.
A Defense Express című angol nyelvű kijevi portálnak az ukrán digitális átállásért felelős miniszter mutatta be a Sea Baby legújabb változatát. Mihajlo Fedorov elmondta, hogy a drónt már be is vetették a Kinburn Spit turzás (ukránul Kinburszka Kosza) térségében, ahol sikeresen támadták vele az ellenséget.