Infostart.hu
eur:
352.3
usd:
308.33
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina
Nyitókép: Pixabay

Üzbegisztánban 18 gyermek halt meg egy indiai gyógyszertől

A szirupot megfázásos, influenzás megbetegedések esetén ajánlják.

A Marion Biotech gyártotta Doc-1 Max szirupot akut légzőszervi betegségben szenvedő gyerekeknek adták be, 21 gyerekből pedig ezt követően 18-an haltak meg az üzbég egészségügyi minisztérium szerint.

A minisztérium szerint a gyógyszerbe véletlenül az etilénglikol nevű, mérgező vegyület került - írja a CNN.

Az elhunyt gyerekeknek nem orvosi tanácsra, hanem patikus javaslatára vagy szülői döntésből adták a szirupot,

a javasolt adagot meghaladó mennyiségben

- jegyezte meg a minisztérium. Az egyelőre nem ismert, hogy minden érintett gyermek a szennyezett szirupból kapott a javasolt adagnál nagyobb adagot, vagy volt köztük olyan, aki a javasolt adagot kapta, esetleg nem is a szennyezett szállítmányból.

Sem a gyártó, sem az importőr Quramax Medical nem kommentálta eddig az esetet, az indiai kormányhoz közel álló forrás szerint ugyanakkor az ország egészségügyi minisztériuma már vizsgálódik az ügyben. A kormány kedden már széles körű vizsgálatot indított egyes gyógyszergyárakban.

Az üzbég eset nem sokkal azután következett be, hogy Gambiában 70 gyermek halt meg, akik az indiai Maiden Pharmaceuticals gyártotta gyógyszerszirupot fogyasztottak.

A gyártó és az indiai kormány is tagadta, hogy a szernek köze lett volna a gyerekek haláléhoz.

India a világ egyik legnagyobb gyógyszerszállítója, exportja az elmúlt évtizedben több mint kétszeresére nőtt.

Üzbegisztán kivonja a Doc-1 Max szirupot a forgalomból és hét minisztériumi munkatársat bocsátott el azért, mert nem vizsgálták ki azonnal és megfelelően a haláleseteket.

Címlapról ajánljuk
Gálik Zoltán: Ukrajna háborús szaktudására is pályázhat az Európai Unió, de nem mostanában

Gálik Zoltán: Ukrajna háborús szaktudására is pályázhat az Európai Unió, de nem mostanában

A Budapesti Corvinus Egyetem docense többek között arról beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy igen hosszadalmas folyamat lesz még Ukrajna csatlakozása az EU-hoz, pillanatnyilag semmi sem vehető biztosra. Hosszú távon viszont az európai államszövetség is jól járna, hiszen egyrészt Kijev jelenleg élen jár a dróntechnológiában és a drónhadviselésben, másrészt az Egyesült Államoktól kapott védelmi technológiákat is integrálni tudná a közös védelempolitikába. Csakhogy jelenleg az unión belül is komoly a széthúzás, amit az új vadászrepülő fejlesztésének meghiúsulása is jól példáz.

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Retteghetnek a korrupt politikusok, Sulyok Tamást még a nyár vége előtt leválthatják – Magyar Péter új részleteket közölt

Retteghetnek a korrupt politikusok, Sulyok Tamást még a nyár vége előtt leválthatják – Magyar Péter új részleteket közölt

Magyar Péter miniszterelnök újabb részleteket árult el a Tisztítótűz műveletről: a tervezett Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatal nemcsak nyomozóhatóságként, hanem elemző és közvagyonvédelmi szervként is működne, és már büntetőeljárás előtt állami kontroll alá vonhatná a közbeszerzésekből élő cégeket. Az Országgyűlés által felügyelt, széles jogkörű szuperhatóság bankszámlákba tekinthetne be, folyamatban lévő ügyeket vehetne át az ügyészségtől, és vagyonzárolást is kezdeményezhetne. Magyar bejelentette azt is, hogy a 17. alaptörvény-módosítás hatálybalépésével megszűnne Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása, szeptembertől pedig átfogó alkotmányozási folyamat indulna.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×