eur:
414.02
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője felszólal az Európai Néppárt kétnapos tisztújító kongresszusán Zágrábban 2019. november 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Antonio Bat

Manfred Weber: jobboldali populisták megnyitják a kaput egy "baloldali Európa" előtt

A jobboldali populisták le akarják választani a jobboldalt a politikai középről és a társadalom megosztására törekednek - hangsúlyozta az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője a Fidesz frakcióbeli tagságának megszüntetésével kapcsolatban egy vasárnap megjelent írásában.

Manfred Weber a Welt am Sonntag című német lapban közölt vendégkommentárjában úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor kormányfő, a Fidesz elnöke "nagy robajjal rácsapta az ajtót az EPP-frakcióra", és "hatalompolitikai vágyálmai" egy európai uniós jobboldali populista párt vezetéséről szólnak.

Kifejtette: az EPP az egyik garancia a gyengébb térségek javát szolgáló, jól finanszírozott regionális politikára, a migráció korlátozására, a működőképes határvédelemre, Nyugat és Kelet megbékélésére és "összenövésére", integrációjára.

Az EPP azt is garantálja évtizedek óta, hogy a családpolitika nemzeti hatáskör. Az EU kereszténydemokrata alapító atyái, köztük Alcide de Gasperi, vagy akár Konrad Adenauer is mind konzervatívok voltak családpolitikai kérdésekben, de hittek a demokratikus, alkotmányos államban, a "liberális demokráciában" és a társadalmi összetartás értékében.

Számukra az EU nem "önkiszolgáló bolt" volt, és nem is színpad az önös ambíciók kibontakoztatására. Ők az "európai vezető kultúra" hívei voltak, amelynek "közösségi szelleme" nemcsak egy "erős Európa" kialakulását tette lehetővé, hanem a Magyarországnak, mint az egy főre vetített támogatásokat tekintve az EU legnagyobb nettó haszonélvezőjének igen jövedelmező szolidaritást is - írta Manfred Weber.

Hozzátette, hogy Orbán Viktor szakított ezzel az EPP-s "kereszténydemokrata örökséggel" és "nacionalista pártok nyakába borul, amelyek - amikor színt kellett vallaniuk - visszataszító előítéleteket mozgósítva, megveszekedetten harcoltak Magyarország EU-csatlakozása ellen".

Orbán Viktor "új barátai, Wilders, Le Pen és az AfD egy első és második osztályból álló Európáról álmodnak", ellenfeleket keresnek, megosztottságot akarnak jobb- és baloldal között és gyűlöletet szítanak. A jobboldali populisták le akarják választani a jobboldalt a politikai középről, és összekeverik a lármázást a tetterővel.

Ezzel szemben a kereszténydemokraták "a közös európai-nyugati értékek védelmezői", elutasítják a "nacionalista egoizmusokat" és az európai társadalmak összetartására törekednek.

A jobboldali populisták viszont megnyitják az ajtót egy "baloldali Európa" előtt, csak azért, hogy szert tegyenek egy "hatásosabb ellenségképre" - írta a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa.

Hangsúlyozta: erre a "pusztító társadalmi megosztásra a politikai közép erős kereszténydemokrata pártjai jelentik a legjobb orvosságot".

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×