eur:
406.49
usd:
378.57
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
Védőruházatot viselő egészségügyi dolgozók egy római kórházban 2020. április 3-án. A koronavírus-járványnak eddig 13 915 áldozata volt Olaszországban.
Nyitókép: Védőruházatot viselő egészségügyi dolgozók egy római kórházban 2020. április 3-án (MTI/AP/LaPresse/Cecilia Fabiano)

Hatmillió koronavírusos beteg is lehet Olaszországban

Miközben a legfrissebb hivatalos adatok a koronavírus-járvány lassulását mutatják Olaszországban, más felmérések jóval magasabbra teszik a betegek számát.

Az olaszországi hivatalos adatokban szereplő diagnosztizált fertőzöttek száma csak a "jéghegy csúcsa" a hétfőn közölt kutatások szerint, amelyek többszörösére becsülik az új koronavírus-fertőzés betegeinek valós számát.

Elsőként Angelo Borrelli a polgári védelmi hatóság vezetője nevezte "hihetőnek", hogy minden Olaszországban azosított fertőzöttre további tíz olyan beteg jut, akit egyhe tünetekkel vagy majdnem tünetmentesen egyáltalán nem diagnosztizáltak. A nem azonosított betegek nem szerepelnek a hivatalos statisztikákban, nem tesztelték őket, nem látta őket orvos, és gyakran ők maguk sem veszik észre tüneteiket.

A vasárnap estig számolt több mint 128 ezer ismert fertőzöttel számolva ez 1,3 millió beteget jelentene. Más kutatások azonban 5 és 6 millió közé teszik a számukat a kevesebb mint hatvan milliós Olaszországban.

A gócpont Lombardia házi orvosai március utolsó napjaiban "hiteltelennek" nevezték a tartomány közölte hivatalos számadatokat hangsúlyozva, hogy mindennapos munkájuk közben sokkal több tünetmentes vagy enyhe tünetes, például csak hőemelkedésés beteggel találkoznak.

Az Imperial College London kutatóintézet március 30-i eredményei is 6 millió olaszországi beteget számoltak. Angelo Borreli, úgy reagált, hogy elegendő vírusteszt hiányában ezt nehéz megállapiítani. Eddig mintegy 700 ezer vírustesztet végeztek Olaszországban, többségüket Lombardiában és a szintén északi Venetóban.

A Carlo La Vecchia a milánói egyetem járványstatisztikai tanára vezette, most közölt felmérés szerint az olasz lakosság mintegy tíz százaléka, vagyis

hatmillió a fertőzöttek valódi száma.

A La Stampa torinói napilap egy másik olasz-svájci kutatócsoport tanulmányát idézte, mely 5,2 millióra teszi a betegek számát: ez "elegendően magas ahhoz, hogy továbbra is fertőzéssel veszélyeztesse az egészségeseket, túl alacsony a nyájimmunitás biztosításához" - írta a kutatócsoportot vezető Giuseppe De Natale a milánói állami egyetem tanára. A nyájimmunitáshoz, vagyis a fertőzéslánc megállításához a lakosság 60-70 százalékos fertőzöttsége, és ezzel immunissá válása szükséges.

A kutatások mindegyike az Olaszországban naponta közölt számok "alulbecslését" hangsúlyozza. A hivatalosnál jóval magasabb számú fertőzöttel magyarázzák a betegek és elhalálozók Olaszországban rendkívül magas, 12 százalékos arányát is. A tanulmányok kiemelik, hogy a vasárnap estig számolt több mint 15 ezer halottat nem indokolhatja sem az olasz lakosság magas várható élettartama, sem a Pó-alföld légszennyezettsége, valamint az sem, hogy az olasz férfiak 23 százaléka dohányos, mivel ez alatta marad a 29 százalékos európai aránynak.

Az Il Giornale napilapnak nyiltakozó Giuseppe De Natale hozzátette, hogy a kutatások szerint a polgári védelem adatai "el is késtek" a járvány valós időben változó üteméhez képest. A kutatók úgy számolják, hogy a tetőzés már március 10. körül bekövetkezett, éppen akkor, amikor a római kormány elrendelte az országos kijárási korlátozást. E számítás szerint a járványgörbe lefelé ívelése már hetekkel ezelőtt elkezdődött. A szakértő kiemelte, hogy ezzel együtt az óvintézkedéseket túl korai lenne feloldani, mivel a számok csökkenése jóval lassabban halad ezek korábbi emelkedésénél. Másrészt a járvány terjedésében jelentős időeltolódás létezik Olaszország előrébb tartó északi és késésben levő déli része között.

Ami a kijárási korlátozás, a nem létfontosságú termelés és szolgáltatások leállítása, a kereskedelem és vendéglátás felfüggesztése fokozatos feloldását illeti, a római kormány tagjai egymással ellentétesen nyilatkoznak. Roberto Speranza egészségügyi miniszter bejelentése szerint a kormány április 13-ig dönt a járvány úgynevezett második fázisa részleteiről az óvintézkedések fokozatos enyhítésével. Lucia Azzolina oktatási miniszter viszont hétfőn arról beszélt, hogy megnyugtató adatok nélkül az iskolákba talán még szeptemberben sem engedik vissza a tanulókat.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 15:01
×
×
×
×