eur:
409.98
usd:
390.75
bux:
79602.15
2024. november 25. hétfő Katalin
2016. május 5-i felvétel az orosz légierő egyik Tupoljev 22M3-as típusú bombázójáról Moszkva felett a győzelem napi légi bemutató előtti gyakorlatozáson. 2019. január 22-én lezuhant egy Tu-22M3-as bombázó Murmanszk megyében, amikor kényszerleszállást hajtva végre hóviharban a leszállópályához csapódott. A négyfős legénység két tagja életét vesztette a balesetben, a másik két pilótát kórházban kezelik.
Nyitókép: MTI/AP/Ivan Szekretarev

Harcias tagadás után Moszkva elsimította az incidenst

Az első orosz-kínai légi járőrözés lehetett a kiváltó oka annak a bizarr incidensnek, amelyben négy ország volt érintett és a koreai légierő figyelmeztető lövéseket is leadott orosz gépekre. A felek egymásnak teljesen ellentmondva magyarázták, hogy mi történt. 

Az esetről furcsamód hallgat az orosz média és az orosz védelmi minisztérium először harciasan tagadta is, hogy gépei bármilyen szabálytalan dolgot tettek volna, amikor a dél-koreai partok közelében repültek kedden.

Szerdára változott a hozzáállás: egy orosz katonai illetékes „mély sajnálatát” fejezte ki a dél-koreai védelmi minisztériumnak és egy technikai hibával magyarázta a történteket.

Dél-Koreában ehhez azt tették hozzá, hogy Moszkva szerint nem volt szándékos az incidens és azonnal vizsgálatot indítanak. "Ha a gép az eredetileg tervezett útvonalon maradt volna, ez nem történik meg" – közölték Szöulban azt, hogy mit hallottak az oroszoktól.

Az eset annál is furcsább volt, mert a két ország között nincs politikai feszültség – annak ellenére, hogy Dél-Korea az Egyesült Államok regionális szövetségese.

Kedden egy orosz radargép és két stratégiai bombázó két kínai géppel együtt repülve – Dél-Korea szerint – megsértette az ország úgynevezett Védelmi Azonosítási Övezetét. Ez még nem számít nemzeti légtérnek, de az érintett országok kapcsolatba léphetnek a berepülő gépekkel, felszólíthatják őket, hogy azonosítsák magukat és megkérdezhetik, hogy mik a szándékaik.

Az állítólagos berepülés a Dél-Korea és Japán területi vitájában érintett Dokdo vagy másnéven Takesima-szigetek felett történt, így Japán is tiltakozott az ügyben.

Dél-Korea szerint emellett egy orosz A-50-es radargép az ország nemzeti légterét is megsértette, mégpedig nem egyszer, hanem fél óra leforgása alatt kétszer is. Szöul F-15-ös és F-16-os harci gépeket küldött fel a befogására és a koreai pilóták figyelmeztetésképp géppuska-lövéseket adtak le és a levegőben látványosan égő, úgynevezett infracsapdákat, flare-eket szórtak ki.

Kína közben tagadta, hogy gépei behatoltak volna bármely ország légterébe – ugyanakkor nem válaszolt az azonosítási övezetbe való behatolás vádjára. Az oroszok először tagadták a vádakat és „huliganizmussal” vádolták meg a dél-koreai légierőt – mivel a befogás idején nem bevett gyakorlat a figyelmeztető lövések leadása. Az is közölték: nem ismerik el a koreai azonosítási övezetet, amire egyébként a nemzetközi jog nem is kötelezi őket.

Az érintett szigetekkel kapcsolatos területi vita miatt Japán az oroszokat és a dél-koreaiakat is bírálta.

Ez azonban nem akadályozta meg Sinzo Abe japán miniszterelnököt, hogy egy nappal az eset után széles mosollyal az arcán vendégül lássa Alina Zagitova orosz olimpiai bajnok műkorcsolyázót, akinek a japánok korábban egy akita ito kutyát is ajándékoztak. Zagitovát meghívták, hogy látogasson el a japán kutyafajta származási helyére, Akita kormányzóságba.

Visszatérve a légi incidensre, az első közös kínai-orosz légi járőr és a formálódó katonai együttműködés komoly fejfájást okozhat a régióban szintén érdekelt Egyesült Államoknak – jegyezte meg elemzésében a BBC.

Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×