Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Koalíciós siker Szlovákiában

A baloldali kormánykoalíció sikerét hozta a megyei elöljáró-választás második fordulója szombaton Szlovákiában.

A négy megye közül háromban - Besztercebánya, Trencsén és Eperjes - a koalíció jelöltje szerezte meg az elöljárói tisztséget, míg Pozsony megyében az ellenzék volt sikeres - közölte a szlovák statisztikai hivatal a nem hivatalos végeredményt késő éjjel.

A nyolc szlovákiai megye közül négyben - Nyitra, Kassa, Nagyszombat és Zsolna - már a két héttel ezelőtt lezajlott első fordulóban sikerült megválasztani a megyefőnököt. Mind a négy régióban a koalíció által támogatott jelölt győzött.

A választási részvétel nem érte el a húsz százalékot sem, alacsonyabb volt, mint az első fordulóban. A második fordulóba két, az első fordulóban legtöbb szavazatot szerzett jelölt jutott. Az lett az elöljáró, aki megkapta a leadott szavazatok egyszerű többségét.

Robert Fico, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) elnöke, kormányfő szerint a megyei önkormányzati képviselő-választás, illetve az elöljáró-választás egyértelműen pártja, illetve a baloldali kormánykoalíció sikerét hozta.

"A Smer képviselőinek száma a megyei parlamentekben megduplázódott, az elöljáró-választás pedig 7-1-es győzelmünkkel végződött. Ez pártunk hatalmas sikere" - jelentette ki Fico késő éjjeli sajtóértekezletén Pozsonyban.

A kormányfő szerint Pozsony megyében azért maradt alul a Smer, mert hibákat követett el a felkészülésben, amelyeket most elemezni fognak. Részletekbe azonban nem volt hajlandó bocsátkozni.

"A gazdasági válság közepette kormányzati pozícióban ilyen eredményt elérni nagy siker. Abszolút elégedettek vagyunk" - húzta alá Fico.

Mikulás Dzurinda, a Szlovák Keresztény és Demokratikus Unió (SDKU) elnöke szerint az ellenzék pozsonyi sikere áttörést jelent. "Eddig egyetlen megyei elöljárónk sem volt, most van. Ez egyfajta áttörés" - mondta újságíróknak a volt kormányfő.

Az elöljárói tisztségekért két magyar jelölt is versengett, de a magyarok által jelentős számban lakott két megyében - Nyitra és Nagyszombat - a kormánykoalíció jelöltje már az első fordulóban nyert.

A két hete lezajlott megyei önkormányzati képviselő-választások a Smer megerősödését eredményezték. A Magyar Koalíció Pártja (MKP) 40, míg a Híd-Most két mandátumot szerzett.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×