Infostart.hu
eur:
354.09
usd:
310.11
bux:
139833.88
2026. június 26. péntek János, Pál

Gorbacsovot és idősebb Bush-t méltatta Helmut Kohl

Mihail Gorbacsov és idősebb George Bush érdemeit méltatta a berlini fal leomlásában és a német egység megvalósulásában Helmut Kohl. A néhai Szovjetunió volt államfője, az Egyesült Államok egykori elnöke és a korábbi német kancellár szombaton Berlinben találkozott egymással azon a rendezvényen, amelyet a Konrad Adenauer Alapítvány szervezett a fal leomlásának 20. évfordulója alkalmából. A két évtizeddel ezelőtti történelmi események főszereplői évek óta első ízben találkoztak egymással.

A rendezvényre meghívást kapott Németh Miklós volt magyar miniszterelnök, akit az alapítvány elnöke külön üdvözölt, a jelenlévők pedig - köztük Horst Köhler államfő és Angela Merkel kancellár - nagy tapssal köszöntöttek. Köhler elnök ünnepi beszédében kiemelte a magyar szerepvállalást, a vasfüggöny lebontását és a határnyitást, és méltatta a lengyel hozzájárulást is. Németh Miklós mellett jelen volt a megemlékezésen Lengyelország akkori kormányfője, Tadeusz Mazowiecki is.

A 20 évvel ezelőtti eseményekhez hasonlóan a mostani megemlékezés főszereplői is Kohl, Gorbacsov és Bush voltak. A jelenlévők rendkívüli örömmel köszöntötték a volt német kancellárt, aki csaknem egy év óta első ízben jelent meg a nyilvánosság előtt. Kohl ugyanis az elmúlt év végén elesett ludwigshafeni otthonában, súlyos koponyasérülést szenvedett, és betegségéből ma sem épült fel teljesen. A 79 éves politikus tolószékhez kötött, és beszédnehézségekkel küszködik.

Emlékeztek

A német egység kancellárjának nevezett Kohl néhány perces beszédét többször is tapsvihar szakította meg. Helmuth Kohl méltatta Gorbacsov és Bush hozzájárulását a fal leomlásához és a német egység egy évvel későbbi megvalósulásához. A velük való együttműködést rendkívüli szerencsének nevezte, és visszaemlékezett arra, hogy közöttük már akkoriban kölcsönös bizalmon alapuló kapcsolatok alakultak ki.

Kohl visszaemlékezett arra is: a fal leomlásakor még nem volt biztos abban, hogy a német egységet sikerül helyreállítani. "Reméltük és meg volt a bátorságunk, de kellett hozzá a többiek támogatása is" - fogalmazott a volt kancellár, hangsúlyozva, hogy a kelet- és a nyugatnémetek újraegyesülését közösen, bátran és békésen érték el. "Minden okom megvan rá, hogy erre büszke legyek" - jelentette ki Helmuth Kohl.

A 85 éves George Bush arra emlékezett: mindig is azt vallotta, hogy a berlini fal nem állhat örökké, és nem szakíthatja ketté Németországot. Az Egyesült Államok akkori elnöke örömét fejezte ki amiatt, hogy együttműködhetett Gorbacsovval és Kohllal a hidegháború maradványainak felszámolásában. Méltatta Gorbacsov érdemeit, bátorságát és kockázatvállalását, hangsúlyozva, hogy a Szovjetunió akkori vezetője felismerte a történelem parancsát. Rendkívül meleg szavakkal emelte ki Helmut Kohl szerepét az Egyesült Államok és Németország közötti barátság erősítésében és a német egység megvalósításában.

A három történelmi személyiség közül legfiatalabb, 78 éves Mihail Gorbacsov elismerte, hogy Francois Mitterrand néhai francia elnökkel és Margaret Thatcher volt brit kormányfővel együtt nem támogatta fenntartás nélkül a német újraegyesülést, és ezért közvetve bocsánatot kért. A volt szovjet vezető szerint az azóta eltelt események Helmut Kohlt igazolták. George Bushhoz hasonlóan Gorbacsov is hangsúlyozta a volt német kancellár rendkívüli érdemeit az akkori eseményekben.

A mai Németország nevében Horst Köhler államfő mondott köszönetet a három korábbi vezetőnek. Az elnök hangsúlyozta, hogy a történelem folyamán a változásokat mindig a szabadságszerető népek kezdeményezték, de a sikerhez kellettek azok a vezetők is, akik felismerték a változások szükségességét. Helmuth Kohlnak, George Bushnak és Mihail Gorbacsovnak nemcsak Németország, hanem Európa is köszönettel tartozik - hangsúlyozta Köhler.

Címlapról ajánljuk
Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

A kormány továbbra is azt tervezi, hogy 27 százalékról 5-re csökkenti a zöldség és a gyümölcs általános forgalmi adóját – erősítette meg Magyar Péter miniszterelnök az InfoRádió kérdésére válaszolva, erről a szakmának is megvan a véleménye.

Itt a mai térkép: 38 fok is lehet, az ország nagy részén már másodfokú riasztás van érvényben

A friss előrejelzések szerint még jobban rákapcsol a forróság, az Alföldön hétfőn és kedden 42, akár 43 fok sem kizárt. Pénteken a legmagasabb nappali hőmérséklet 33 és 38 fok között alakul. Késő estére általában 23 és 28 fok közé hűl le a levegő.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×