Infostart.hu
eur:
356.4
usd:
313.97
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

"Nincs radar, folytassák a harcot!"

Úgy tűnik, az orosz illetékesek még mindig nem döntötték el, hogyan reagáljanak arra, hogy az Egyesült Államok módosítja korábbi rakétavédelmi terveit. Dmitrij Medvegyev elnök és Vlagyimir Putyin miniszterelnök üdvözölték a hírt, egy magas rangú orosz tábornok azonban azt mondta: senki sem ígérte, hogy Moszkva cserébe feladja a rakéták telepítését nyugati határai közelében.

Ritkán fordul elő a nemzetközi diplomáciában, hogy az egyik fél csak úgy hirtelen megkapja, amit akar a másiktól. Első ránézésre pedig ilyesminek tűnt, amikor a Fehér Ház a szemétdombra hajította azokat a rakétavédelmi terveket, amelyek elmérgesítették a viszonyt Moszkvával.

Medvegyev elnök felelősnek nevezte partnerét, Putyin miniszterelnök is üdvözölte a döntést, bár azonnal további engedményeket követelt. Az orosz katonai vezetők pedig arról kezdtek nyilatkozni, hogy válaszul nem telepítenek Iszkander-M taktikai rakétákat az Oroszországhoz tartozó és Lengyelországgal határos kalinyingrádi enklávéba.

Vlagyimir Popovkin védelmi miniszterhelyettes "a józan ész győzelmének" nevezte Obama döntését, ami "feleslegessé teszi az ellenintézkedéseket". Lehet, hogy ő ezt mondja, de az orosz vezérkari főnök pedig ennek az ellenkezőjét. Nyikolaj Makarov tábornok ugyanis Svájcba tartva, a repülőgépen azt mondta: nincs döntés arról, hogy leállítanák a telepítés. Politikai döntést kell hozni, és ez Medvegyev elnökre tartozik - tette hozzá.

Makarov szerint az amerikaiak nem adták fel a rakétapajzs ötletét, csak hajókról indítható rakétákkal akarják megoldani a védelmet.

Az Obama-kormányzat szerint a pajzs a Földközi-tenger térségében épülne ki, kezdetben valóban hajókra telepített eszközökkel - ami jóval olcsóbb, de hatékonyabb lenne, és nem gyengítené az orosz atomarzenált. Obama komoly engedményeket vár Moszkvától cserébe a lépésért, bár szakértők szerint a most újraindult fegyverzetkorlátozási tárgyalásokon kemény megbeszélésekre számíthat.

Közben az orosz elnöki hivatal kabinetfőnök-helyettese azzal bátorította a Kreml politikai ellenfeleit zaklató ifjúsági mozgalmat, hogy az amerikai radar tervét is éppen ők torpedózták meg. Vlagyiszlav Szurkov a Nasi (Mieink) mozgalom vezetői előtt azt mondta: ők a politikai rendszer első számú harci csapata. Nincs radar, folytassák a harcot! - adta ki a parancsot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

A Velencei-tó jövőjéről szóló viták gyakran a vízpótlás körül forognak, ám ez önmagában nem jelent hosszú távú megoldást – írta a Másfélfok blogon a MATE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének egyetemi docense. A szakember az InfoRádióban arról beszélt, hogy az alkalmazkodás a valódi megoldás, ezért olyan turisztikai és rekreációs fejlesztésekben kell gondolkodni, amelyek figyelembe veszik a tó természetes változékonyságát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes hangulat látszik a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×