Infostart.hu
eur:
356.4
usd:
313.97
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

"Egy éven belül elveszíthetjük a háborút"

Egy éven belül elveszíthetjük a háborút, ha nem kapunk erősítést - figyelmeztette Washingtont és a nyugati szövetségeseket a NATO-erők afganisztáni főparancsnoka. Stanley McChrystal tábornok egy most kiszivárgott jelentésében ír erről. A lázadók több helyen alternatív hatalmi szerveket építettek ki - mondják elemzők.

Stanley McChrystal tábornok, az afganisztáni nemzetközi erők új parancsnoka az eddigi legkeményebb módon gyakorolt nyomást az Obama-kormányzatra. Most kiszivárogtatott, 66 oldalas jelentésében arról ír, hogy egy éven belül a Nyugat elveszítheti a háborút, ha nem kap további katonákat.

A tábornok részletes elemzésében arra is kitér, hogy milyen ellenséggel áll szemben a NATO. Megemlíti a médiában általában "táliboknak" nevezett lázadók három nagyobb csoportját: A valódi tálibokat, akiknek vezetése a szomszédos Pakisztán törzsi területeire szorult vissza, a dél-afganisztáni úgynevezett Hakani-hálózatot és Gulbaddin Hekmatjar hadúr fegyveresit.

McChrystal egy éven belül további több tízezer nyugati katonát akar - annak ellenére, hogy az Obama-kormányzat az idén már 30 ezer katonát vezényelt át az országba. Emellett radikálisan meg kell gyorsítani az afgán hadsereg és rendőrség kiképzését - hangsúlyozta. Washington 2011-ig 130 ezer katona kiképzését finanszírozza, a tábornok szerint azonban 240 ezer főre van szükség.

A Fehér Ház hetekig ült a jelentésen, és Barack Obama szóvivője értésre adta, a háborús stratégián akarnak módosítani, mielőtt további vezénylésekről döntenének. Az elnök komoly dilemmában van: tábornokaira hallgasson, vagy a közvéleményre? Az afgán misszió egyre népszerűtlenebb, naponta halnak meg koalíciós katonák. Olaszországban például hétfőn temettek el hat katonát, akik egy robbantásban vesztették életüket.

A térséggel foglalkozó elemzők közben azt mondják: a tálibok és más lázadók az ország több mint 300 régiójában jelen vannak. A fontos regionális központok közül ugyan csak tucatnyi van a kezükben, a vidéket azonban jobban ellenőrzik. Egyes déli körzetekben alternatív hatalmi rendszert építettek ki, saját alternatív kormányzóval és rendőrfőnökkel.

McChrystal most is és korábban is elismerte: a külföldi megszállást akkor lehetne valamennyire elfogadtatni az afgánokkal, ha a NATO jobban odafigyelne, hogy elkerülje a polgári áldozatokat, a katonák pedig kevésbé izolálnák magukat a lakosságtól. Ez utóbbi azonban nehezen elképzelhető, mert sok katona járőrözés közben lesz merénylet áldozata.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

A Velencei-tó jövőjéről szóló viták gyakran a vízpótlás körül forognak, ám ez önmagában nem jelent hosszú távú megoldást – írta a Másfélfok blogon a MATE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének egyetemi docense. A szakember az InfoRádióban arról beszélt, hogy az alkalmazkodás a valódi megoldás, ezért olyan turisztikai és rekreációs fejlesztésekben kell gondolkodni, amelyek figyelembe veszik a tó természetes változékonyságát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes hangulat látszik a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×