Infostart.hu
eur:
351.98
usd:
307.23
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina

Napenergiát Afrikából Európába

100 erőmű energiáját akarja az afrikai és közel-keleti sivatagból Európába szállítani egy új energetikai konzorcium. A most ismertetett elképzelés szerint naperőműveket építenének a Szaharában, az áramot pedig a Földközi-tenger alatti kábeleken juttatnák el Európába - de úgy, hogy telepeket befogadó országokat is ellátnák.

 Évi 100 gigawattot, azaz 100 erőmű termelésének megfelelő energiát állíthatnának elő azok az afrikai és közel-keleti naperőművek, amelyeket európai cégek akarnak építeni a sivatagban.

A Münchenben most aláírt egyezmény szerint 12 európai energetikai cég, 400 milliárd eurót költ a projektre. A résztvevők között van az ABB, a Siemens, az E.ON, az RWE a Deutsche Bank és a Munich Re.

Marokkótól egészen Szaúd-Arábiáig nyúlna azoknak a naperőműveknek a sora, amelyek 2050-re az európai elektromos áram igények egyhatodát elégítenék ki.

A projekt megvalósítására létrehozott Desertec Ipari Kezdeményezés, a DII azt ígéri, hogy az előállító országok energiaigényeinek jelentős részét is fedezni fogja. A program része az is, hogy a tenger vízét ivó- és öntözővízzé átalakító telepeket építenének
A nagyszabású elképzelés egyelőre csak papíron létezik, illetve ott sem teljesen. Sok részlet tisztázatlan még, például az, hol építsék fel az erőműveket, mikor indulhat meg az áramszolgáltatás, mekkorák lesznek a költségek és bevételek és hogyan fogják garantálni a létesítmények biztonságát.
Októberre áll fel az az iroda, amely három évet tölt majd a tervek felvázolásával.

A Süddeutsche Zeitung német lap szerint 10 év múlva indulhat meg az energiaszolgáltatás. A résztvevők által forradalminak tartott elgondolásnak azonban megvannak a bírálói is. A jelenleg a német koalíciós kormányban helyet foglaló szociáldemokraták szerint például a 400 milliárdot a válságtól sújtott eurozónában is el lehetne költeni, mert ott is vannak olyan helyek, ahol süt a nap.

Azt is kifogásolják, hogy vezető multicégeké lesz az irányítás, és nem több, kisebb vállalat hálózata szolgáltatja majd az energiát. Üzleti laptól szokatlan módon a német Handelsblatt pedig azt jegyezte meg: fennáll az "ökogyarmatosítás" veszélye.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×