Infostart.hu
eur:
355.25
usd:
308.28
bux:
133670.96
2026. június 6. szombat Cintia, Norbert
Célegyenesbe jutott a Neptun Deep projekt
Nyitókép: OMV Petrom

Oeconomus: hamarosan megnyílnak az új román gázmezők, Magyarország fontos szereplő lehet

A becslések szerint évi nyolcmilliárd köbméter földgázt termelhet ki Románia, és a Neptun Deep projekt elsősorban azért fontos, mert alternatív forrást teremthet a régióban – mondta az InfoRádióban Pataky István, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője.

Hamarosan gáznagyhatalommá válhat Románia – legalábbis akkor, ha 25 év helyben járás után tényleg megindul a kitermelés a jelentős tartalékokkal rendelkező fekete-tengeri gázmezőn. A Neptun Deep projekt keretében – a jelenlegi tervek szerint – 2027 elejétől évente nyolcmilliárd köbméter földgázt hoznak majd felszínre.

Pataky István, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban jelezte, márciusban az OMV Petrom és a Romgaz megkezdte két gázmezőn a fúrást. Mint elmondta, egy amerikai cég végzi a fúrásokat, és a két mező fejlesztéséhez szükséges infrastruktúra, amely három tenger alatti termelőrendszert tartalmaz, az elemző szerint gyakorlatilag már működőképes. A fúrási műveletekkel párhuzamosan folynak a Neptun Deep projekt különböző elemeinek munkálatai: építik a termelőplatformot, készülnek a tengeralatti infrastruktúrához tartozó rendszerek, dolgoznak a termelési műveletekhez szükséges támogató hajó és a földgázmérő állomás építésén.

A becslések szerint évi nyolcmilliárd köbméter földgázt termelhet ki Románia, és Pataky István szerint a Neptun Deep projekt elsősorban azért fontos, mert alternatív forrást teremthet a régióban, mert a kitermelt mennyiség jelentős része külföldön találhat gazdára, így Magyarország is fontos szerepet kaphat, mert az Arad–Szeged interkonnektoron keresztül csatlakozni tud a román gázvezeték-hálózathoz, és a román gáz részben kiválthatja az orosz import is.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője felidézte, hogy Magyarország mindvégig rendkívül fontosnak nevezte a romániai lehetőséget, már amikor a kétezres évek elején az Exxon beszállt a beruházásba, voltak magyar–román egyeztetések. „Akkor a történet leállt, de ha most 2027-re megvalósul, akkor Magyarország nyilvánvalóan fontos szereplő lehet, már csak azért is, mert regionális energiaelosztó szerepben is van, és nyilván a magyarországi tárolókapacitásait is használhatja a román gáz” – mondta Pataky István.

Arról is beszélt a szakértő, hogy Románia becsült éves földgázfogyasztás körülbelül 10-11 milliárd köbméter, míg Magyarországon 8,5 milliárd köbméter. Azt is jelezte, hogy Románia nagy gáztermelő ugyan, de közben importál is gázt, az aránya nagyjából 20 százalék. Az alacsonyabb román felhasználást részben az magyarázza, hogy a háztartásoknak csak a 44 százaléka van rákötve a földgázhálózatra, de csak 2,5 millió háztartás fűt gázkazánnal, ami már csak 26 százalékos arány. Az elemző szerint most készülnek tervek arra, hogy a fafűtés helyett. inél több helyen használjanak gázt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter többször jelezte, hogy Magyarország szeretne jelentősen részesedni a román gázból, de egyelőre a román kormányzat nem szívesen kommunikál a gázhasznosítás formáiról, és Pataky István szerint ennek az az oka, hogy sokan azt támogatnák Romániában, hogy az új lelőhelyekből inkább a teljes ellátottságot biztosítsák. A hírek azonban arról szólnak, hogy sok érdeklődő van az új alternatív energiaforrásra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Azt hihetnénk, hogy Európában van a legtöbb migráns

Azt hihetnénk, hogy Európában van a legtöbb migráns

Pedig nincs így, sőt, az interkontinentális migránsok aránya a teljes migráción belül kisebbséget jelent – mondta az InfoRádióban Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet kutatója. A migránsokat számolni egyébként nemcsak azért nehéz, mert sok köztük az irregluláris, de azért is, mert bár van definíciója a szónak, a városok között ingázókat azért nem számolja az ENSZ sem.

Toroczkai László beleszállt Magyar Péterbe, a kormányfő neki is válaszolt

Az ellenzéki pártvezetőnek több baja is van Magyar Péter viselkedésével, megszólalásaival a migránspaktum elleni tüntetés kapcsán, az egyik, hogy közvetetten elszólta magát az uniós pénzek ügyében, a másik, hogy manipulálta Facebook-videóját. Közlésére Magyar Péter válaszolt.
Örökre bukhatja legfontosabb szövetségesét Ukrajna, egyre jobban megalázzák Vlagyimir Putyint – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Örökre bukhatja legfontosabb szövetségesét Ukrajna, egyre jobban megalázzák Vlagyimir Putyint – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Ukrajnán áll, hogy rendezze a problémát, ami a Varsóval való kapcsolat megromlásához vezetett; ha ez nem történik meg, Lengyelország és Kijev kapcsolata innentől fogva tisztán üzleti lesz – jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök ma este. Közben mindkét oldal azt állítja, hogy a másik fél egyre súlyosabb háború felé tart. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Oroszország egyre közvetlenebbül fenyegeti a kelet-európai országokat, a Kremlben kijelentették: az Ukrajnának szánt amerikai fegyverszállítmányok miatt „folytatódik az Egyesült Államok belesodródása” a háborúba. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktuális eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×