Infostart.hu
eur:
354.4
usd:
311.78
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
USA against China Global Financial Trade War Background Close-up on Digital Display
Nyitókép: da-kuk/Getty Images

Washington rossz hírt közölt a világgal a vámokról

Nem lesz halasztás az új amerikai vámok bevezetésében annak ellenére, hogy számos ország jelezte tárgyalási szándékát a kérdésről – jelentette ki Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter.

Howard Lutnick, a CBS televízió politikai magazinműsorának a Donald Trump által bejelentett viszonossági vámokkal kapcsolatban elmondta, hogy azok életben maradnak, mert az elnök célja a globális kereskedelem újraalakítása.

A kereskedelmi miniszter nemzetbiztonsági kérdésnek nevezte a belföldi termelési bázis visszaépítését az Egyesült Államokban. "Nem gyártunk már gyógyszert ebben az országban, nem gyártunk hajókat, nem rendelkezünk elegendő acéllal és alumíniummal egy háború megvívásához. Félvezetőinket a tengerentúlon gyártják" – érvelt Howard Lutnick. Egyben elismerte, hogy az amerikai munkaerő drágább, de azt jobb minőségűnek nevezte.

Peter Navarro, az elnök kereskedelempolitikai főtanácsadója a Fox News hírtelevízió heti politikai magazinjának adott interjúban a vámok bejelentése nyomán kialakult tőzsdei mélyrepüléssel kapcsolatban nyugalomra intette a részvénytulajdonosokat, valamint gyors, és soha nem látott árfolyam emelkedést prognosztizált, amelynek az Egyesült Államokon belül termelő vállalatok lesznek a motorjai.

Kifejtette, hogy a Donald Trump által április 2-án bejelentett, új vámokra épülő kereskedelmi modell annak a helyzetnek vet véget, hogy az Egyesült Államokat kereskedelmi partnerei kihasználják. "A nemzetközi kereskedelmi rendszer intézményesen úgy van kialakítva, hogy minket becsapjon. Rendszerszintű, hogy ránk magasabb vámok érvényesek, ugyanakkor sokkal lényegesebbek a nem vám jellegű csalások" – fogalmazott az elnöki tanácsadó. A vámok melletti, külkereskedelmet nehezítő tényezők között említette az általános forgalmi adót, az árfolyam manipulációt, az export támogatásokat, a dömpingárukat, valamint a különböző, mezőgazdasági termékekre vonatkozó előírásokat.

Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nyitott a tárgyalásokra, de ezeknek a nem vámjellegű terhekről is szólniuk kell.

Peter Navarro rámutatott, hogy tavaly

az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt,

ami részben a vámoknak, de jórészt a nem vámjellegű előírásoknak tudhat be, amelyek kívül tartják más országok piacairól az amerikai termékeket.

A hivatalos amerikai kormányzati adatok szerint 2024-ben a kereskedelmi hiány Kínával szemben 295, az Európai Unióval 235, Vietnámmal 123, Tajvannal 73, Japánnal 68, Dél-Koreával 66, Indiával és Thaifölddel pedig egyenként 45 milliárd dollár volt.

Peter Navarro reagált Elon Musk szavaira, aki teljes vámmentességen alapuló kereskedelmi övezetet javasolt Európa és az Egyesült Államok között. Az elnöki kereskedelmi tanácsadó szavai szerint Elon Musk olyan üzletemberként nyilatkozott, aki autókat gyárt, és védelmezi üzleti érdekeit, ahogy bármely cégtulajdonos tenné. Hozzátette, nem alakult ki törés az adminisztráción belül, és Elon Musk fehér házi munkáját a kormányzati hatékonyság megteremtése érdekében elismeri.

Elon Musk még szombaton az olaszországi Liga pártkongresszusán videón keresztül tartott beszédében vámmentességet sürgetett Európával, és hozzátette, hogy a kapcsolatok erősítését javasolta Donald Trump elnöknek az európai országokkal.

Kevin Hassett, a Fehér Ház gazdasági tanácsának igazgatója az ABC televíziónak adott vasárnapi interjúban kijelentette, hogy már több mint 50 ország fordult tárgyalási szándékkal az amerikai adminisztráció felé. Hozzátette, ez annak jele, hogy az érintett államok értik azt, hogy van felelősségük a vámok ügyében.

Scott Bessent pénzügyminiszter a tőzsdei mélyrepüléssel kapcsolatos aggodalmakat igyekezett oszlatni az NBC televíziónak adott interjúban. A korábban befektetési céget vezető kormánytag a 2020. márciusa óta nem látott árfolyamzuhanással kapcsolatban kifejtette, hogy a tőzsdei reakciók kiszámíthatatlanok, és nem lehet előre jelezni, hogy a következő napon, és héten milyen irányba indulnak az árfolyamok. "A piacok élőlények" – fogalmazott, és hangsúlyozta, hogy ami történik, abból nem következik gazdasági recesszió.

Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter a CNN hírtelevízió vasárnapi politikai magazinjában kilátásba helyezte, hogy a vámok által az amerikai agrárvállalkozásokra gyakorolt negatív hatásokat különböző intézkedésekkel ellensúlyozzák, és közölte, hogy az ehhez szükséges jogszabály megalkotása érdekében együttműködik a kongresszussal.

A kormánytag a Donald Trump által bejelentett vámokat "új amerikai gazdasági tervként" jellemezte, ami pozitív kimenetelű lesz már rövid távon is

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×