Várhatóan 2024 elejétől Abu-Dzabiból származó főtulajdonosa lehet a Yettelnek – értesült a Telex. Az e& nevű távközlési csoport a cseh PPF Telecom Group kelet-közép-európai üzletágainak irányító részesedéséről kötött üzletet, melynek értelmében Bulgáriában, Szerbiában, Szlovákiában és Magyarországon ez az arab cégcsoport lesz a helyi részesedés főtulajdonosa.
Koi Tamás szakújságíró azt mondta az InfoRádióban, hogy az e& (korábbi nevén Etisalat) távközlési csoport nagyon komoly akvizíciós politikát kezdett el az utóbbi időben és jelenleg az Egyesült Arab Emírségekben, az Arab-térségben, valamint Észak-Afrikában rendelkezik kiterjedt portfólióval. Ugyanakkor az ügyfélszámot tekintve egy kisebb szolgáltatóról van szó, nagyjából 16-17 millió előfizetője van.
Az e& azonban terjeszkedni szeretne és egyre komolyabb szereplővé válna a piacon, ezért jelentős befektetéseket indított el.
Nemcsak a cseh PPF Telecom Grouppal üzletel, hanem a Vodafone-csoportban is birtokol mintegy 20 százalékos üzletrészt. A HWSW informatikai szakportál újságírója szerint ez is jól mutatja, hogy milyen tőke áll az arab cég mögött, és ez a befektetési politika valószínűleg idővel más európai térségekre is kiterjedhet.
A felek augusztus elsején jelentették be a tranzakció részleteit, melynek keretében 2,15 milliárd eurós (800 milliárd forintos) üzlet révén a PPF 50 százalék plusz egy részvényt jelentő többségi pakettet ad át az e&-nek. Az ügylet részét képezi a magyar, a bolgár, a szerb és szlovák Yettel, valamint az infrastruktúra-szolgáltató Cetin is. A cseh vállalatokat a PPF leválasztja és megtartja. A két fél közötti egyezség tartalmaz egy további 350 millió eurós nyereség-prémiumot is a lezárást követő három éven belül, amennyiben a PPF teljesít bizonyos pénzügyi célokat, illetve egy legfeljebb 75 millió euró összegű visszatérítést – gyenge pénzügyi eredmény esetére.
Koi Tamás közölte: idehaza azért speciális a helyzet, mert a magyarországi az egyetlen olyan piac a PPF távközlési portfóliójában, ahol nem a cseh társaság az egyedüli tulajdonos, hanem
a magyar államnak is van tulajdonrésze, egészen pontosan egy 25 százalékos pakett.
Ehhez még 2019-ben jutott hozzá az Antenna Hungária, ami akkor még 100 százalékban állami tulajdonú vállalat volt. Utóbbi tranzakció egy évvel azután valósult meg, hogy a norvég csoport kivonult Magyarországról. A szakújságíró emlékeztetett, hogy 2018 márciusában jelentették be, hogy az akkor még Telenor néven működő szolgáltató közép-kelet-európai cégeit (köztük a Telenor Magyarországot) eladják a cseh PPF-csoportnak
Az említett 25 százalékos tulajdonrész-átruházás, illetve adásvétel után bonyolult helyzet állt elő, hiszen 2022-ben a 4iG lett az Antenna Hungária többségi tulajdonosa, majd Vodafone-részvényekre cserélte az állammal a Yettel-részesedést, és így gyakorlatilag ismét visszakerült ez a 25 százalékos rész az államhoz.
Koi Tamás szerint két lehetséges opció van arra, hogy mi történik ezzel a 25 százalékos állami tulajdonrésszel. Az egyik, hogy eladják az arab félnek, a másik alternatíva pedig az lehet, hogy megállapodnak a PPF-csoporttal, és utóbbi visszavásárolja.