eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Aranyrúd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtótájékoztatóján a jegybank székházában 2018. október 16-án. Az MNB tízszeresére növelte Magyarország aranytartalékát, a döntéssel 2018 októberében a jegybank nemesfém állománya a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára emelkedett, melynek értéke mintegy 1,24 milliárd dollár.
Nyitókép: MTI Fotó: Illyés Tibor

Monetáris lazítás jön, de az elemző szerint talán csak júniusban

Megkezdheti az első lépéseket a monetáris lazítás irányába jövő kedden a kamatfolyosó szűkítésével Magyar Nemzeti Bank, a kamatok csökkentésére ugyanakkor az elemző szerint még várni kell.

Alapvetően a piaci szereplők és a szakértők is azt gondolták, csak idő kérdése, hogy mikor kezdődik el a kamatcsökkentés Magyarországon, a jegybank ugyanakkor eddig semmiféle jelzést nem tett arra, hogy mikor indulhat el – mondta a jegybank alelnökének szerdai Világgazdaságban megjelent bejelentését értékelve a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.

"A mostani interjúban újdonságok szerepelnek, a jegybank alelnöke ugyanis azt mondta, hogy mivel a szélsőséges kockázatok már kiárazódtak a magyar gazdaságból, lehetőség nyílik a kamatfolyosó felső szélének csökkentésére, és erre már a Monetáris Tanács következő ülésén is sor kerülhet. Ez nem egy kamatcsökkentés lenne, hiszen a kamatfolyosó teteje, az egynapos hitelkamatláb a bankközi piacon szolgál a napon belüli kamatingadozások kezelésére. De mivel ez nagyon magasan van, 25 százalékon, ezért igazából ennél jóval alacsonyabbak a bankközi kamatok most" – ecsetelte Madár István.

Kiemelte: Virág Barnabás MNB-alelnök azt is hangsúlyozta, hogy a kamatcsökkentés még nem kezdődhet el, vagyis nem várható az, hogy az irányadó 18 százalékos ráta is lejjebb kerüljön.

"Ebből az következik, hogy

a legkorábbi szóba jöhető kamatdöntő ülés a májusi,

ennek a lehetőségét kiszélesítheti az, ha beválik az MNB azon várakozása, hogy az áprilisi inflációs szám egy érdemi mérséklődést jelez. A korábbi számok stagnálást mutattak, ha az áprilisi számot a piac is már egyértelmű inflációcsökkenési tendencia kezdetének tekinti, májusban a jegybank is hozzáláthat a 18 százalékos irányadó kamat faragásához. De sokan hangsúlyozzák azt is, hogy

még inkább kedvező lenne, ha erre júniusban kerülne sor,

mert akkor lenne két erős hónapi adata a jegybanknak, amivel hitelesebben tudna kamatot csökkenteni. Másrészt pedig júniusban jelenik meg a jegybank inflációs jelentése, egy ilyennel a kezében a befektetők felé hitelesebben tud kamatcsökkentési ciklust kezdeni."

Emiatt az elemzők többsége arra számít, hogy nem májusban, hanem júniusban jöhet majd az első kamatvágás – összegezte Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×