Először azt érdemes mérlegelni, hogy van a juttatásoknak egy viszonylag szűk köre, amely adómentesen adható. Ide a különböző sport-, illetve kulturális rendezvényekre szóló belépők, bérletek tartoznak, amelyekből a mindenkori minimálbér (a 2021-es évre 167 400 forint) összegéig lehet adókötelezettség nélkül adni a munkavállalóknak.
Ha valaki nem ilyen jellegű juttatást vagy nem ekkora összegben tervez adni a dolgozóinak, akkor úgy választhat kedvező adózású módot, hogy valamilyen eseményhez kapcsolódóan ad ajándékot. Ilyenkor a minimálbér negyedéig kedvezőbb az adózás – nem munkabérként, hanem "egyes meghatározott juttatásként" kell rá tekinteni, és így a munkavállalótól nem kell adót, járulékot levonni utána. Ez megoldás lehet például az év végén egy karácsonyi céges rendezvényhez kapcsolódóan.
Ha a minimálbér 25 százalékát meghaladó értékű juttatás történik, akkor már munkabérként adózik az ajándék. Ekkor
a munkáltató által befizetett
- 16,5 százalékos szociális hozzájárulási adó és
- 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás mellett
a munkavállalótól még levonnak
- 15 százalék személyi jövedelemadót és
- 18,5 százalék munkavállalói járulékot is.
Ez az összes közül a legrosszabb forgatókönyv.
Igazodva a fentiekhez, a legkedveltebb céges ajándéknak a különböző sport- és kulturális rendezvényekre szóló belépők számítanak, miután ezek teljes mértékben adómentesek, valamint a kisebb összegű ajándékok is népszerűek. Utóbbiaknál a cégek bele szoktak férni a minimálbér negyedéig, vagyis mintegy 42 ezer forintig érvényes kedvező adózású sávba, ennél nagyobb ajándékot csak kivételes esetben adnak a dolgozóiknak.
Minden más esetben ugyanis ugyanúgy kell az ajándékra tekinteni, mint ha normál munkabér-vagy bónuszkifizetés történt volna.