eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Thomas Ulrich Pixabay

Tudott a Facebook az adatszivárgást okozó hibáról, mégsem tett ellene

Csak idén áprilisban derült fény arra, hogy két évvel ezelőtt rengeteg, pontosan 533 millió Facebook-felhasználó adatai szivárogtak ki: az ezzel kapcsolatos, magyarokat is érintő kérdésekről Keleti Arthur, az Informatikai Biztonság Napjának alapítója beszélt az InfoRádióban.

Az internetre felkerült, a kiszivárgott adatokat tartalmazó lista tanúsága szerint 377 ezer magyar adatai is kikerültek két éve a Facebooktól: jelszavak nem, de emailcímek és születési évszámok igen, amelyeket más adatbázisokkal összekapcsolva már fel lehet használni visszaélésekre, mondta Keleti Arthur, az Informatikai Biztonság Napjának alapítója az InfoRádióban.

További személyes adatokat, a profilokon megadott munkahelyeket, telefonszámokat, születési évszámokat ügyesen használva sok kellemetlenséget és adott esetben akár anyagi kárt is lehet okozni a felhasználóknak, vélekedett a szakértő, aki szerint van még érdekes kérdés az ügyben.

"Ha ez 2019-ben történt, akkor hogyan nem értesült erről a világon félmilliárd ember? Már az Amerikai Egyesült Államokban is hoztak olyan törvényt, mely szerint erről értesíteni kell a felhasználókat. Hogyhogy erről nem értesítettek senkit?"

– tette fel a kérdést Keleti Arthur. A közösségi oldal reakciója szerint erről azért nem értesítettek, és azért nem is fognak a jövőben sem értesíteni senkit, mert az esemény valójában nem adatszivárgás volt. Az eseménysorozattal kapcsolatos belső levelezés rávilágít arra, hogy az adatszivárgás kapcsán igyekeztek átpozicionálni szerepüket.

"Véletlenül rossz helyre küldtek ki egy emailt, mi pedig megismertük ebből, hogy mi a Facebook kommunikációs stratégiája rövid és hosszú távon arra, hogy mit kezdjen a szituációval. Úgy próbálják meg a helyzetet konszolidálni, hogy azt mondják: egy scrapingnek nevezett megoldással szerezték meg a hackerek az adatokat, ami valójában iparági probléma, nem adatszivárgás. A figyelmet abba az irányba próbálják terelni, hogy ilyenkor mit tesz egy szolgáltató, milyen technológiákkal próbálja meg elkerülni a jövőbeli hasonló eseményeket" – fogalmazott Keleti Arthur.

Érdekesség ugyanakkor, hogy már két évvel a szivárgást megelőzően is jelentették azt a hibát a Facebooknak, amely révén az adatok megszerezhetők voltak. Akkor a Facebook azt mondta,

ezt nem tartja feltétlenül hibának

és így nem is fizet az erre rámutató etikus hackereknek, ugyanakkor egy ugyanilyen hibáért az Instagram, a Facebook "rokona", mégis fizetett – mondta el a szakértő.

Ha még nem tette meg, könnyen ellenőrizheti, hogy az ön adatai is kikerültek-e a szivárgás során: ezen a weboldalon az adatbázis egy butított verzióját programozták olyan keresővé, amely mobiltelefonszáma vagy Facebook-azonosítója használatával meg tudja mondani, az ön adatai érintettek-e.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×